Firma Ludovika Energy sa nehce vzdať košického uránu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Spoločnosť plánuje požiadať o predĺženie prieskumu lehoty prieskumných prác o desať rokov v lokalite Jahodná – Kurišková pri Košiciach.

Spoločnosť Ludovika Energy chce požiadať ministerstvo životného prostredia o predĺženie lehoty prieskumných prác o desať rokov v lokalite Jahodná – Kurišková pri Košiciach, teda až do roku 2025. Spoločnosť v lokalite vykonáva prieskum uránovo-molybdénových rúd. Ako v utorok na tlačovej besede v Košiciach uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Ludovika Energy Boris Bartalský, spoločnosť sa v najbližšej budúcnosti sústredí na prehodnotenie zásob uránu podľa aktuálnych cien na svetových trhoch a zároveň na geologický prieskum výskytu prvkov vzácnych zemín v tomto ložisku, ktoré sú žiadaným artiklom.

Prieskum od roku 2005

Podľa Bartalského v ploche prieskumného územia chráneného ložiska Jahodná – Kurišková sú geologické predpoklady na výskyt niektorých kritických prvkov zaradených medzi vzácne zeminy – ide najmä o ytrium a cér. Platnosť doterajšieho povolenia na prieskumné práce pre spoločnosť Ludovika končí v apríli 2015. Prvé povolenie dostala spoločnosť Ludovika Energy na prieskum uránovo-molybdénových rúd v roku 2005, ktorého platnosť skončila v roku 2009 a následne žiadala dvakrát o jeho predĺženie.

Chcú dokončiť prieskum

„Požiadame ministerstvo o predĺženie lehoty o desať rokov, teda do roku 2025. Dôvodom je snaha dokončiť komplexný geologický prieskum, vrátane výskytu prvkov vzácnych zemín. Nechceme, aby bol čas na prieskum umelo skrátený a spoločnosť nemala možnosť sa slobodne rozhodnúť na základe získaných výsledkov,“ povedal Bartalský. Dodal, že až po dokončení prieskumu a zvážení predovšetkým ekonomických a environmentálnych faktorov sa rozhodne, či spoločnosť bude iniciovať environmentálnu štúdiu vplyvov na životné prostredie (EIA).

Nebudú robiť nové vrty

Bartalský zároveň uviedol, že nepodávajú novú žiadosť, ale žiadajú o predĺženie pôvodného povolenia. Neplánujú robiť nové prieskumné vrty, ale na analýzu výskytu prvkov vzácnych zemín využijú dosiaľ získané vzorky. Podľa Bartalského spoločnosť do roku 2013 vynaložila na prieskumné práce 22,4 milióna eur, no netrúfol si odhadnúť, koľko budú stáť ďalšie analýzy zamerané na vzácne zeminy.

Chcú umelo naťahovať čas?

Podľa aktivistu z košickej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Ladislava Rovinského na svetovom trhu poklesli ceny uránu. „Momentálne sa nikto nechce pustiť do ťažby a Ludovika preto potrebuje naťahovať čas ďalším predĺžením prieskumu. V tejto súvislosti chystáme ďalšie akcie a opatrenia,“ povedal Rovinský.

Parlament sťažil podmienky

Slovenský parlament v júni zakázal ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska. Poslanci tak urobili schválením novely geologického zákona. Po novom tak dostanú ťažobné spoločnosti výnimku zo zákazu ťažby rádioaktívnych látok len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská spomínaných látok nachádzajú. Firmy teda musia po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť.

Prišli Austrálčania

Aj napriek rozhodnutiu parlamentu austrálska spoločnosť Forte Energy ukončila akvizíciu podielu v uránových projektoch na Slovensku. Ako uviedla v októbri vo svojom vyhlásení, za polovičný podiel vo firmách Ludovika Energy a Ludovika Mining, ktoré sú dcérskymi spoločnosťami kanadskej firmy European Uranium Resources, uhradila v hotovosti 500 tis. kanadských dolárov (CAD). Spoločnosti Ludovika Energy a Ludovika Mining pritom vlastnia práva na uránové projekty v Kuriškovej a Novomestskej Hute. Okrem toho sa Forte energy zaviazala vynaložiť na tieto aktíva minimálne 350 tis. kanadských dolárov ročne počas nasledujúcich desiatich rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia