Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kurišková
Ilustračné foto. ludovika-energy.sk
18. júna 2018 16:44 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Ludovika Energy ponúka štátu predaj informácií o výskyte uránu

Uránovo-molybdénové ložiská pri Košiciach a Spišskej Novej Vsi boli analyzované v období 2005 až 2015 pri celkovej investícii približne 30 miliónov eur.

Spoločnosť Ludovika Energy ponúka Slovenskej republike dohodu na odkúpenie primárnych údajov z geologického prieskumu uránovo – molybdénových ložísk pri Košiciach a Spišskej Novej Vsi. Ložiská boli analyzované v rokoch 2005 až 2015 pri celkovej investícii približne 30 miliónov eur. „Výsledky prieskumu, hmotná dokumentácia (vrtné jadro), či jedinečné výsledky leteckého gamaspektometrického a magnetometrického prieskumu tak môžu byť pod plnou kontrolou štátu,“ uviedol konateľ a majiteľ spoločnosti Ludovika Energy Dušan Obernauer.

Ak sa firma so štátom dohodne, zaväzuje sa stiahnuť žaloby, ktoré sú aktívne voči Slovenskej republike a nebude ďalej pokračovať v snahe o získanie prieskumných území v daných lokalitách. Spoločnosť tvrdí, že záujem o odkúpenie dát, vrátane žalôb, eviduje zo zahraničia. „Rozhodli sme sa prednostne ponúknuť tieto výsledky Slovenskej republike, respektíve Ministerstvu životného prostredia SR. Očakávame odpoveď od ministerstva,“ dodal Obernauer.

Na ložisku pri Košiciach bolo realizovaných 120 vrtov a na ložisku Novoveská Huta 18 vrtov. „Ak Slovenská republika získa od nás dáta, môže ložiská zakonzervovať a bude už len na strategickom rozhodnutí štátu, či niekedy pristúpi k ťažbe, alebo by uránový poklad nechala pod zemou. Naša spoločnosť ponúka štátu dohodu za zlomok ceny z pôvodnej investície,“ konštatoval Obernauer.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame