Firma JAVYS sa ohradila voči tvrdeniam výboru EP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Javys Fico
Ilustračné foto SITA

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) odmieta tvrdenia výboru pre kontrolu rozpočtu Európskeho parlamentu (EP). Europoslanci na výbore prezentovali správu, podľa ktorej aj Slovensko pri vyraďovaní jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach nevyužíva poskytnuté prostriedky efektívne. „Uvedená správa obsahuje tendenčné, skresľujúce a zovšeobecňujúce závery, ktoré neodzrkadľujú realitu programu vyraďovania na Slovensku,“ uviedol hovorca firmy JAVYS Dobroslav Dobák.

JAVYS sa bráni tým, že náklady na všetky činnosti vyraďovania každoročne preskúmava spolu s medzinárodným konzorciom inžiniersko-energetických firiem podľa najnovšej metodiky Európskej komisie, Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj pre oceňovanie vyraďovania jadrových zariadení. „Vypočítané náklady vyraďovania predstavujú objektívnu hodnotu prác vyraďovania a Slovenská republika neeviduje žiadny deficit nákladov, ktorý by vznikol počas prác na vyraďovaní,“ zdôraznil Dobák.

Európska únia prispieva na odstavovanie jadrovej elektrárne V1 prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Doposiaľ bolo uzavretých celkom 20 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných viac ako 464 mil. eur. Čerpanie finančných prostriedkov zo zdrojov fondu ku koncu októbra minulého roka bolo vo výške 169,84 mil. eur. Celkové náklady na vyraďovanie V1 boli vyčíslené na 1,1 mld. eur. Dva jadrové bloky by mali byť definitívne odstavené v roku 2025.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha. Investičné náklady predstavovali 5,5 mld. vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 mil. megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť