Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA
15. júla 2016 12:28 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Firma Eustream stále štedro prispieva do štátneho rozpočtu

Za minulý rok odviedol slovenský prepravca zemného plynu vo forme dani z príjmu, mimoriadneho odvodu a dividendy takmer 355 miliónov eur.

Spoločnosť Eustream, ktorej politici vravia aj “zlaté vajce“, a ktorá podľa niektorých opozičných politikov už vôbec nepatrí Slovensku, stále prináša do štátneho rozpočtu nemalé finančné prostriedky. Podľa údajov z výročnej správy firmy Eustream, za minulý rok totiž odviedol slovenský prepravca zemného plynu vo forme dani z príjmu, mimoriadneho odvodu a dividendy takmer 355 miliónov eur. To je zhruba 64 % zo zisku pred zdanením. Štát prostredníctvom spoločnosti SPP Infrastructure stále kontroluje v Eustreame 51-percentný podiel. Zvyšných 49 % akcií vlastní firma Slovak Gas Holding, ktorá patrí do portfólia českej energetickej skupiny EPH ovládanej najmä podnikateľmi Danielom Křetinským a Patrikom Tkáčom.

Nárast prepravy = nárast výnosov a zisku

Podnik v minulom roku dosiahol výnosy v objeme 776,4 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o vyše 146 miliónov eur. Ako uviedla spoločnosť, dôvodom nárastu boli najmä zmeny v objemoch zakontrahovaných prepravných kapacít ako zdroja výnosov. V minulom roku sa slovenským plynovodom prepravilo takmer 56 miliárd metrov kubických zemného plynu. Rok predtým to bolo 46,5 miliardy metrov kubických. Najväčší podiel prepravy, viac ako 93 percent, zrealizoval slovenský prepravca pre medzinárodných zákazníkov.

Firma vykázala vlani zisk pred zdanením vo výške takmer 560 miliónov eur, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje nárast o 113 miliónov eur. Čistý zisk spoločnosti bol na úrovni 418 miliónov eur. V medziročnom porovnaní tak vzrástol o 84 miliónov eur.

Spokojný šéf

Predseda predstavenstva spoločnosti Eustream Tomáš Mareček hodnotí minulý rok ako úspešný. „Aj napriek zložitej situácii v medzinárodnej preprave zemného plynu sme prepravili o dvadsať percent viac zemného plynu ako v predchádzajúcom roku a skončili sme s pozitívnym finančným výsledkom,“ uviedol vo výročnej správe šéf Eustreamu. Podľa neho medzi faktory, ktoré v posledných rokoch významne ovplyvnili a naďalej budú ovplyvňovať život firmy, patrí vzrastajúca konkurencia v preprave zemného plynu a výrazná regulácia plynárenského odvetvia. „Značný vplyv na prepravu zemného plynu má aj politická situácia. Napríklad udalosti za východnými hranicami Slovenska posilnili trend rezervácie prepravných kapacít pre spätný tok, a v konečnom dôsledku spôsobili zmenu tradičného smeru toku zemného plynu z východu na západ,“ konštatoval Mareček.

Neistá budúcnosť?

V dôsledku očakávaných zmien v plynárenstve a silnejúcej konkurencii plynovodov možno predpokladať, že zisky spoločnosti v budúcnosti môžu čiastočne klesnúť. Eustream odhady hospodárenia do budúcna nekomentuje. Za kľúčové považuje to, že má zabezpečenú dlhodobú perspektívu prepravy zemného plynu. „Neustále rozvíjame svoje obchodné vzťahy a infraštruktúru a zvyšujeme efektivitu vlastného fungovania. Vďaka tomu spĺňame všetky predpoklady na to, aby sme v preprave zemného plynu dlhodobo zohrávali významnú úlohu,“ uzavrel pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov. Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame