Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto. freedigital.com
7. septembra 2017 11:15 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Eustream napreduje v plynovodnom projekte Eastring

Slovenský prepravca zemného plynu si našiel maďarskú spoločnosť, ktorá pre projekt vypracuje štúdiu uskutočniteľnosti.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, podpísal zmluvu o vypracovaní štúdie uskutočniteľnosti pre plánovaný plynovod Eastring spájajúci krajiny strednej a juhovýchodnej Európy. Zmluva bola podpísaná koncom augusta s maďarskou konzultačnou a projekčnou spoločnosťou Euroil. „Vstúpili sme do novej fázy projektu, ktorý je dôležitý z hľadiska posilnenia energetickej bezpečnosti dodávok zemného plynu v strednej a juhovýchodnej Európe,“ povedal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Hotová v júni

Cieľom štúdie uskutočniteľnosti je definovať potrebné technické, ekonomické, finančné a environmentálne aspekty budúceho plynovodu, vrátane jeho optimálneho trasovania a tiež uskutočniť rozsiahly prieskum trhu. Štúdia bude dokončená v júni 2018 a jej výsledky budú slúžiť ako podklad pre ďalšie rozhodnutia o podobe projektu.

Polovica oprávnených nákladov na štúdiu, najviac však jeden milión eur, bude uhradená zo strany Európskej komisie z prostriedkov Nástroja na prepájanie Európy (Connecting Europe Facility). „Eastring je súčasťou európskeho zoznamu Projektov spoločného záujmu (PCI) a sme radi, že túto dôležitú časť projektu môžeme uskutočňovať s priamou finančnou podporou zo strany Európskej únie,“ konštatoval Ňukovič.

Už sa stretli

V nadväznosti na podpis zmluvy sa už uskutočnilo prvé spoločné pracovné stretnutie so zástupcami Euroilu a reprezentantmi partnerov projektu Eastring, ktorými sú bulharská spoločnosť Bulgartransgaz EAD, rumunská Transgaz S.A., maďarská FGSZ Zrt. a samotného Eustreamu.

Plynovod Eastring by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom a podľa prvotných predpokladov by mal mať projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame