Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín SITA/AP
10. apríla 2014 14:41 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Firma ČEZ zrušila tender na dva nové reaktory v Temelíne

Za dôvod zrušenia tendra na výstavbu dvoch nových reaktorov spoločnosť označila nízke veľkoobchodné ceny elektriny a odmietnutie vlády poskytnúť cenové garancie.

Česká energetická spoločnosť ČEZ zrušila tender na rozšírenie jadrovej elektrárne Temelín. Zastavila tak projekt, ktorý počítal s nákladmi až do sumy 15 mld. USD. Spoločnosť za dôvod štvrtkového zrušenia tendra označila nízke veľkoobchodné ceny elektriny a odmietnutie vlády poskytnúť cenové garancie. ČEZ dlhodobo argumentovala, že výstavba dvoch reaktorov nie je možná bez vládnej podpory.

Jadru fandia, ale nepodporia

Väčšina českých politických strán patrí k zástancom jadrovej energetiky, ale stredoľavicový kabinet v stredu oficiálne odmietol poskytnúť cenové garancie pre elektrinu, ktorú by dva nové reaktory v Temelíne vyrábali. „Hoci pôvodne bol projekt ekonomicky úplne možný vzhľadom na trhovú cenu elektriny aj vzhľadom na iné faktory, dnes sú ohrozené všetky investície do elektrární, ktoré závisia od tržieb z predaja elektriny na voľnom trhu,“ uviedol šéf ČEZ-u Daniel Beneš vo vyhlásení.

Bez štátu to nepôjde

„V budúcnosti bude nutné úzko spolupracovať so štátom s cieľom zabezpečiť ďalší rozvoj jadrovej energetiky,“ povedal generálny riaditeľ ČEZ-u. Veľkoobchodné ceny elektriny od začiatku krízy v eurozóne oslabili o vyše 50 %. To zmarilo plány po celej Európe na budovanie novej kapacity pre výrobu elektriny.

Plánovali aj Bohunice

Ani jadro, zdá sa, nemá v súčasných podmienkach na ružiach ustlané. Prečítajte si príbeh jadrových blokov v Nemecku a náš Špeciál o projekte v Jaslovských Bohuniciach:

E.ON chce odstaviť jednu jadrovú elektráreň skôr ako musí

ŠPECIÁL: Projekt novej atómky sa zamotáva. Bude bez Rusov?

ČEZ má prsty aj v projekte nových jadrových blokov u nás v Jaslovských Bohuniciach. Ani v tomto projekte to však zatiaľ nevyzerá príliš ružovo. Spoločný podnik českého koncernu a štátneho JAVYS-u, firma JESS, síce pokračuje vo vybavovaní formálnych záležitostí v prípravnej fáze projektu, skutočného investora však zatiaľ nepozná. Spoločnosť ČEZ mal totiž v spoločnom projekte nahradiť nový partner. Rokovalo sa s ruským Rosatomom, podľa posledných informácií však aj Rusi z projektu napokon vycúvali. Formálne tak ČEZ v projekte zostáva, reálne však projekt financovať evidentne chuť nemá.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame