Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. pixabay.com
17. mája 2018 13:26 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Firma Alpine Oil and Gas zredukovala svoje plány na severovýchode Slovenska

Spoločnosť bude vykonávať prieskum konvenčných zásob ropy a zemného plynu už len v okrese Svidník.

Spoločnosť Alpine Oil and Gas (AOG), ktorá realizuje prieskum konvenčných zásob ropy a zemného plynu na severovýchode Slovenska, sa rozhodla sústrediť už len na jednu vrtnú licenciu v okrese Svidník. Firma pritom plánovala investovať do prieskumu výskytu uhľovodíkov aj v okresoch Snina, Humenné či Medzilaborce. „Vzhľadom na komplikovanú situáciu a finančné straty z dôvodu prekážok prieskumu v regióne sa akcionári rozhodli prehodnotiť svoje investície a koncentrovať sa v tomto momente iba na jednu vrtnú licenciu,“ informovala spoločnosť AOG.

Plánované investície

Firma AOG na východnom Slovensku doposiaľ investovala viac ako 20 miliónov eur. Predpokladaná ďalšia investícia spoločnosti mohla dosiahnuť viac ako 100 miliónov eur. V prípade úspešného prieskumu bola spoločnosť pripravená vytvoriť 200 pracovných miest. „Počas ostatného obdobia sme narazili na mnohé prekážky a hoci sme splnili všetky zákonné podmienky a získali všetky potrebné povolenia, stále sme nedostali možnosť overiť prieskumnými vrtmi predpokladané zásoby uhľovodíkov v podloží,“ upozornila prieskumná firma.

Samé prekážky

Hlavnými prekážkami, pre ktoré ukončili prieskum na viacerých vrtoch, je podľa AOG okrem iného aj neopodstatnené a nevysvetliteľné konanie polície, súdov a viacerých štátnych inštitúcií a úradníkov v regióne, ako aj nesúhlas niektorých skupín obyvateľov. „Malo by byť v záujme Slovenska znížiť takmer stopercentnú závislosť na importe ropy a zemného plynu, zhodnotiť svoje domáce zdroje uhľovodíkov a vyvinúť tak bezpečný a udržateľný rozvoj lokálnej ekonomiky. Faktom však ostáva, že sme sa počas svojich aktivít v kraji nestretli s pochopením niektorých inštitúcií,“ konštatovala firma.

Ministerské povolenia

Prieskum na prítomnosť ropy a zemného plynu v regióne severovýchodného Slovenska sa uskutočňuje už od roku 2006. V rokoch 2008 až 2011 vykonala spoločnosť Alpine Oil & Gas rozsiahly geofyzikálny prieskum na území dlhom asi 700 kilometrov na získanie informácií o horninách. Firma vykonávala geofyzikálny prieskum bez nutnosti vŕtania v okresoch Svidník, Medzilaborce a Snina. Povolenie na prieskum mala do 31. júla 2016, pričom Ministerstvo životného prostredia SR schválilo predĺženie tohto povolenia o ďalších päť rokov. Nové povolenie sa vzťahovalo na štyri prieskumné lokality, pričom geologické práce mali zahŕňať aj vrty do hĺbky takmer 1 500 metrov a čerpacie skúšky.

Proti plánovaným vrtom sa postavili obyvatelia obcí Smilno, Ruská Poruba a Oľka, ako aj majitelia pozemkov v daných obciach. Ľudia sa obávali znečistenia vody škodlivými látkami, najmä chrómom, takisto straty vody, znečistenia pôdy, ako aj devastácie životného prostredia. Cieľom geologického prieskumu je zistiť alebo overiť existenciu ložísk nerastov, v tomto prípade ložísk ropy a horľavého zemného plynu.

Aktivity spoločnosti AOG prešli aj hĺbkovou kontrolu ministerstva životného prostredia. Ako vo februári 2017 informoval envirorezort, kontrola nepreukázala zásadné pochybenia. Ministerstvo tvrdí, že výsledky kontroly nepreukázali pochybenia, ktoré by mali významný vplyv na životné prostredie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame