Fínska vláda zvyšuje podiel v plynárenskej firme Gasum

3. novembra 2014 13:36
Autor: SITA

Vláda sa dohodla, že od fínskej spoločnosti Fortum kúpi jej 31-percentný podiel v spoločnosti Gasum a od nemeckej firmy E.ON kúpi jej 20-percentný podiel. Uvažuje aj o odkúpení podielu ruského Gazpromu.

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Fínska vláda sa dohodla s fínskou energetickou spoločnosťou Fortum a nemeckou firmou E.ON na odkúpení ich podielov vo fínskej plynárenskej spoločnosti Gasum za 510 mil. eur. Vláda zaplatí firme Fortum 310 mil. eur za jej 31-percentný podiel v spoločnosti Gasum a od nemeckej firmy E.ON kúpi jej 20-percentný podiel za približne 200 mil. eur.

Po týchto transakciách bude fínska vláda v plynárenskej spoločnosti Gasum vlastniť 75-percentný podiel. Majiteľom zvyšného 25-percentného podielu je ruský Gazprom. Vysokopostavený fínsky predstaviteľ zároveň v pondelok uviedol, že vláda krajiny bude uvažovať aj o kúpe 25-percentného podielu Gazpromu, ak sa ruská plynárenská firma rozhodne predať ho.

Ide o súčasť snahy Fínska zredukovať závislosť krajiny na ruskom plyne. Gasum prevádzkuje fínsku plynárenskú sieť a v súčasnosti všetok plyn nakupuje zo susedného Ruska. Fínska vláda a spoločnosť Gasum chcú diverzifikovať dodávky plynu a nakupovať plánujú aj skvapalnený zemný plyn (LNG). Fínsko a Estónsko rokovali s Európskou komisiou o pláne vybudovať dva samostatné terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu, ktoré by spájal plynovod cez Fínsky záliv. Nedávno však tieto plány odložili.Čo si o tom myslíte?