Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fínska vláda zvyšuje podiel v plynárenskej firme Gasum

Plyn plynovod
Ilustračné foto John Kasawa/freedigitalphotos.net

Vláda sa dohodla, že od fínskej spoločnosti Fortum kúpi jej 31-percentný podiel v spoločnosti Gasum a od nemeckej firmy E.ON kúpi jej 20-percentný podiel. Uvažuje aj o odkúpení podielu ruského Gazpromu.

Fínska vláda sa dohodla s fínskou energetickou spoločnosťou Fortum a nemeckou firmou E.ON na odkúpení ich podielov vo fínskej plynárenskej spoločnosti Gasum za 510 mil. eur. Vláda zaplatí firme Fortum 310 mil. eur za jej 31-percentný podiel v spoločnosti Gasum a od nemeckej firmy E.ON kúpi jej 20-percentný podiel za približne 200 mil. eur.

Po týchto transakciách bude fínska vláda v plynárenskej spoločnosti Gasum vlastniť 75-percentný podiel. Majiteľom zvyšného 25-percentného podielu je ruský Gazprom. Vysokopostavený fínsky predstaviteľ zároveň v pondelok uviedol, že vláda krajiny bude uvažovať aj o kúpe 25-percentného podielu Gazpromu, ak sa ruská plynárenská firma rozhodne predať ho.

Ide o súčasť snahy Fínska zredukovať závislosť krajiny na ruskom plyne. Gasum prevádzkuje fínsku plynárenskú sieť a v súčasnosti všetok plyn nakupuje zo susedného Ruska. Fínska vláda a spoločnosť Gasum chcú diverzifikovať dodávky plynu a nakupovať plánujú aj skvapalnený zemný plyn (LNG). Fínsko a Estónsko rokovali s Európskou komisiou o pláne vybudovať dva samostatné terminály na dovoz skvapalneného zemného plynu, ktoré by spájal plynovod cez Fínsky záliv. Nedávno však tieto plány odložili.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 3. novembra 2014 13:36

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...