Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto SITA/AP
18. septembra 2014 17:42 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Fíni postavia elektráreň v spolupráci s Rusmi

Fínska vláda dala vo štvrtok podmienečný súhlas s výstavbou novej atómovej elektrárne v spolupráci s Ruskom na severe krajiny.

Fínska vláda dala vo štvrtok podmienečný súhlas s výstavbou novej atómovej elektrárne v spolupráci s Ruskom na severe krajiny. Reaktor má postaviť konzorcium Fennovoima, v ktorom má podiel aj ruský jadrový koncern Rosatom. Výstavbu musí ešte schváliť parlament, očakáva sa však jeho kladné stanovisko. Koaličná strana Zelená liga v reakcii oznámila, že opúšťa vládu premiéra Alexandra Stubba, čo oslabí vládnu koalíciu, ktorá tak príde o desať poslancov. V 200-člennom parlamente jej ostane 102 kresiel. Nové parlamentné voľby sa majú konať v apríli budúceho roku.

„Táto situácia nám sťaží rozhodovanie. Musíme však byť opatrní a pracovať ako tím,“ povedal Stubb. Súhlas vlády s výstavbou je podmienený zvýšením fínskeho vlastníckeho podielu na 60 percent. V súčasnosti vlastnia fínske firmy v konzorciu 52 percent a Rosatom 32 percent. Náklady na výstavbu sa odhadujú na štyri až šesť miliárd eur, viacero investorov už však odstúpilo pre ukrajinskú krízu. „Vlastníctvo (budúcej elektrárne) vyvolalo obavy. Môžem vás však uistiť, že elektráreň bude fungovať pod fínskymi zákonmi,“ vyhlásil premiér.

Helsinki sa snažia zvýšiť produkciu novými reaktormi. Novú elektráreň chcú postaviť pri obci Pyhäjoki.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame