Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Projekt novej atómovej elektrárne vo Fínsku. fennovoima.fi
3. septembra 2013 15:45 ElektrinaAktuality od venergetikeSITA

Fíni možno budú mať novú atómku

Ruská spoločnosť Rosatom má záujem stavať novú atómovú elektráreň vo Fínsku. Jej dcérska spoločnosť Rusatom Overseas sa už dohodla s fínskou firmou Fennovoima na návrhu zmluvy o výstavbe atómovej elektrárne. Zmluvu teraz má do konca tohto roka odobriť 60 akcionárov fínskej jadrovej energetickej spoločnosti. „Nová atómová elektráreň by mohla začať s výrobou elektriny v roku 2024,“ informovala ruská spoločnosť Rosatom.

Po odsúhlasení zmluvy spoločnosti Rusatom a Fennovoima vypracujú podrobný harmonogram projektu a mechanizmy financovania. Rosatom, ktorý by mal mať v novej jadrovej elektrárne 34-percentný podiel, navrhol pre projekt elektrárne tlakovodný reaktor AES – 2006. Jadrová elektráreň by mala byť postavená v oblasti Pyhäjoki, ktorá sa nachádza v severnej Ostrobothnii. „Lokalita pre výstavbu jadrovej elektrárne bola vybratá v roku 2011 na základe niekoľko rokov trvajúcich štúdií,“ konštatovala spoločnosť Rosatom.

Rosatom sa možno bude podieľať aj na výstavbe novej jadrovej elektrárne na Slovensku, v Jaslovských Bohuniciach. Štát v súčasnosti s ruským investorom rokuje o jeho prípadnom vstupe do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má zabezpečiť výstavbu nového jadrového zdroja na území v súčasnosti odstavovanej jadrovej elektrárne V1. Rosatom by mal v podniku JESS nahradiť českú energetickú skupinu ČEZ.

Rokovania ešte nie sú ukončené. Štát má totiž výhrady k niektorými požiadavkam ruskej spoločnosti, ako napríklad k dlhodobo garantovanej výkupnej ceny elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies