Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod South Stream
Ilustračné foto SITA
15. októbra 2014 17:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Financovanie plynovodu Južný prúd mešká. Na vine sú sankcie.

Predstaviteľ ruskej energetickej spoločnosti Gazprom uviedol, že zahraničné banky sú pre sankcie opatrné.

Financovanie výstavby plynovodu Južný prúd (South Stream) mierne mešká, pretože zahraničné banky sú opatrné v súvislosti s dopadom protiruských sankcií. Povedal to v stredu predstaviteľ ruskej energetickej spoločnosti Gazprom. Ruská tlačová agentúra Interfax minulý týždeň uviedla, že získavanie financií na budovanie podmorského úseku Južného prúdu sa odkladá na prvý štvrťrok 2015. Podmorská časť plynovodu má z Ruska smerovať cez Čierne more.

Gazprom sa ďalej v stredu vyjadril, že v budúcom roku predpokladá ceny plynu v podstate na nezmenenej úrovni v porovnaní s tohtoročnými cenami. Predtým sa ruský exportér plynu vyjadril, že priemerná cena ruského zemného plynu na európskom trhu za tento rok bude na úrovni 350 USD za tisíc kubických metrov. Znamená to pokles oproti vlaňajšku, kedy bola vo výške 387 USD za tisíc kubických metrov.

Ruský energetický gigant Gazprom sa zároveň vyjadril, že program tohtoročných investícií zvýši na viac než 1,243 bil. rubľov (RUB). Ide o program investícií Gazpromu v plynárenskom odvetví, v ropnom priemysle, aj v oblasti výroby elektriny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame