Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Finančná skupina J&T a podnikateľ Patrik Tkáč opúšťajú Energetický a průmyslový holding

Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA

Spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá na Slovensku kontroluje viacero energetických podnikov, mení svoju akcionársku štruktúru. Po novom budú vlastniť energetický holding český podnikateľ Daniel Křetinský (94 %) a vybraní členovia manažmentu (6 %). Z holdingu tak odchádza slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.

Finančná skupina získa za predaj svojho takmer 26-percentného podielu necelých 1,5 miliardy eur. Podnikateľ Patrik Tkáč zinkasuje za svoj vyše 37-percentný podiel 1,7 miliardy eur, na základe rastu hodnoty EPH v budúcich rokoch však môže získať celkom až 2,7 miliardy eur. „Touto transakciou pre mňa a ostatných partnerov J&T dochádza k čiastočnej realizácii ziskov z mimoriadne úspešného projektu. Vyrokované parametre umožnia participovať na výsledkoch EPH aj v ďalších rokoch a je spoločným záujmom všetkých, aby EPH ďalej rástlo, uviedol Tkáč, ktorý chce získaný kapitál investovať predovšetkým do projektov ex-partnerov J&T, vrátane projektov Daniela Křetinského. Ostatne naše dlhoročné spoločné partnerstvo pri investíciách pokračuje v ďalších projektoch ako sú napríklad média alebo oblasť e-commerce,“ dodal Tkáč.

Predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský očakával odchod pasívneho partnera J&T. Prekvapil ho však odchod aj Patrika Tkáča. „Patrik Tkáč bol tým, kto mi dal príležitosť pôsobiť v oblasti biznisu. Pokiaľ ide o podmienky transakcie z môjho pohľadu je kľúčové, že splátkový kalendár a ďalšie podmienky sú vyrokované tak, aby potvrdili veľmi silný finančný profil skupiny EPH a rovnako umožní aj ďalší rast skupiny prostredníctvom akvizícií,“ konštatoval Křetinský.

Akcionárske zmeny nastali aj v dcérskej spoločnosti EPH, vo firme EP Infrastructure. EPH totiž predal konzorciu vedenom spoločnosť Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) 30-percentný podiel vo firme EP Infrastructure. Zvyšných 70 % spolu s manažérskou kontrolou zostáva v rukých EPH. Konzorcium zastupovanom správcom aktív MIRA tvoria fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a ďalší globálni inštitucionálni investori. Transakcia ešte podlieha schváleniu protimonopolných úradov. Ukončená by mala byť začiatkom budúceho roka.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 17. októbra 2016 14:57Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...