Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
17. októbra 2016 14:57 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Finančná skupina J&T a podnikateľ Patrik Tkáč opúšťajú Energetický a průmyslový holding

Spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá na Slovensku kontroluje viacero energetických podnikov, mení svoju akcionársku štruktúru. Po novom budú vlastniť energetický holding český podnikateľ Daniel Křetinský (94 %) a vybraní členovia manažmentu (6 %). Z holdingu tak odchádza slovenský podnikateľ Patrik Tkáč a finančná skupina J&T.

Finančná skupina získa za predaj svojho takmer 26-percentného podielu necelých 1,5 miliardy eur. Podnikateľ Patrik Tkáč zinkasuje za svoj vyše 37-percentný podiel 1,7 miliardy eur, na základe rastu hodnoty EPH v budúcich rokoch však môže získať celkom až 2,7 miliardy eur. „Touto transakciou pre mňa a ostatných partnerov J&T dochádza k čiastočnej realizácii ziskov z mimoriadne úspešného projektu. Vyrokované parametre umožnia participovať na výsledkoch EPH aj v ďalších rokoch a je spoločným záujmom všetkých, aby EPH ďalej rástlo, uviedol Tkáč, ktorý chce získaný kapitál investovať predovšetkým do projektov ex-partnerov J&T, vrátane projektov Daniela Křetinského. Ostatne naše dlhoročné spoločné partnerstvo pri investíciách pokračuje v ďalších projektoch ako sú napríklad média alebo oblasť e-commerce,“ dodal Tkáč.

Predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský očakával odchod pasívneho partnera J&T. Prekvapil ho však odchod aj Patrika Tkáča. „Patrik Tkáč bol tým, kto mi dal príležitosť pôsobiť v oblasti biznisu. Pokiaľ ide o podmienky transakcie z môjho pohľadu je kľúčové, že splátkový kalendár a ďalšie podmienky sú vyrokované tak, aby potvrdili veľmi silný finančný profil skupiny EPH a rovnako umožní aj ďalší rast skupiny prostredníctvom akvizícií,“ konštatoval Křetinský.

Akcionárske zmeny nastali aj v dcérskej spoločnosti EPH, vo firme EP Infrastructure. EPH totiž predal konzorciu vedenom spoločnosť Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) 30-percentný podiel vo firme EP Infrastructure. Zvyšných 70 % spolu s manažérskou kontrolou zostáva v rukých EPH. Konzorcium zastupovanom správcom aktív MIRA tvoria fond Macquarie European Infrastructure Fund 5 a ďalší globálni inštitucionálni investori. Transakcia ešte podlieha schváleniu protimonopolných úradov. Ukončená by mala byť začiatkom budúceho roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame