Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico plynovod Vojany Užhorod
Predseda vlády SR Robert Fico na slávnostnom uvedení plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom do komerčnej prevádzky. SITA
26. marca 2015 13:34 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

FICO: Z hlavného plynovodu reverz pre Ukrajincov neurobíme

Predseda vlády Robert Fico je presvedčený, že dodávanie plynu zo Slovenska na Ukrajinu hlavným plynovodom by znamenalo porušenie zmluvných podmienok s Ruskou federáciou.

Ukrajinci nemôžu počítať s väčšími dodávkami zemného plynu zo Slovenska, než umožňuje reverzný plynovod z Vojan do Užhorodu. Premiér Robert Fico na konferencii „Energetická bezpečnosť a budovanie energetickej únie“ nášmu východnému susedovi odkázal, že plyn im Slovensko nebude posielať reverzným chodom cez hlavnú prepravnú trasu, ktorou sa v súčasnosti prepravuje plyn od ruského Gazpromu smerom na západ. Predseda vlády tak narážal na vyhlásenia ukrajinskej strany, že od apríla prestane odoberať plyn z Ruskej federácie.

Nechce porušiť zmluvu

Premiér Fico sa na základe týchto vyjadrení obáva, že na Slovensko bude následne vyvíjaný tlak na to, aby dodávalo na Ukrajinu viac plynu, ako je možné reverzným plynovodom spájajúcim Vojany a Užhorod. „Bolo by to porušenie zmluvnej základne medzi Slovenskom a Ruskom,“ konštatoval Fico.

Od apríla bez ruského plynu

Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčišin minulý týždeň uviedol, že Ukrajina plánuje s účinnosťou od 1. apríla zastaviť nákupy zemného plynu z Ruska. Minister vyhlásil, že závislosť krajiny na ruskom plyne vďaka zvýšeným dovozom z Európskej únie výrazne klesla. „V tomto okamihu nepotrebujeme kupovať ruský plyn. Jednoducho ho prestaneme nakupovať,“ povedal minister.

Kapacita sa zvyšuje

Kapacita reverzného plynovodu, ktorý spája slovenské Vojany s ukrajinským Užhorodom, sa už viackrát navýšila. Po tom, ako sa koncom minulého roka zvýšila kapacita plynovodu z pôvodných 10 miliárd metrov kubických na 11,5 miliardy metrov kubických, najnovšie sa bude dať prepraviť zo Slovenska na Ukrajinu až 14,6 miliardy metrov kubických plynu ročne. Denná kapacita plynovodu sa tak zvýšila zo súčasných 31,5 milióna metrov kubických na úroveň 40 miliónov metrov kubických.

Reverz s Ukrajinou od septembra

Slovensko-ukrajinský reverz bol do plnej prevádzky spustený 2. septembra minulého roka, po ukončení testovacích dodávok. Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod budú Ukrajincom dodávať jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, rezervovali dodávatelia prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies