Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. SITA
11. januára 2015 14:31 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico: Vysoké ceny elektriny by mala vyriešiť Európska únia

Podľa premiéra Roberta Fica by sa mala celá Európska únia dohodnúť na opatreniach, ktoré budú viesť k zníženiu cien elektriny celoplošne v Európe.

Vysoké ceny elektriny na Slovensku ako aj v Európe by mala podľa premiéra Roberta Fica vyriešiť Európska únia. „Je pravda, že cena elektriny v porovnaní s USA alebo s inými regiónmi sveta je v Európe veľmi vysoká. Som veľmi rád a chcem to potvrdiť, že samotná Európska únia si dala do vienka jeden záväzok, a to, že musíme prispôsobiť ceny elektriny v Európe trhu vo svete. Čiže skôr čakáme, že sa dohodneme na úrovni EÚ na opatreniach a krokoch, ktoré môžu viesť k zníženiu cien elektriny celoplošne v Európe,“ povedal po piatkovom rokovaní vládneho kabinetu Fico, podľa ktorého v prípade ceny elektrickej energie ide o „úplnú alchýmiu“.

Nespokojní podnikatelia

Na vysoké ceny elektriny sa sťažuje najmä slovenský priemysel. Slovenskí podnikatelia, zamestnávatelia a obchodné komory sú presvedčení, že majú jedny z najvyšších cien elektriny v Európe. Jednou z hlavných príčin je podľa nich rast regulovanej zložky ceny, najmä neustály nárast tarify za prevádzkovanie systému, ktorá slúži prevažne na financovanie podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov. Podľa slovenských zamestnávateľov výška tejto tarify vzrástla od roku 2008 až osemnásobne a v súčasnosti tvorí už viac ako 20 percent koncovej ceny elektriny.

Návrh opatrení nepredložili

Podnikatelia sa obrátili koncom vlaňajška listom priamo na predsedu vlády. V liste ho okrem iného požiadali, aby osobne inicioval odbornú diskusiu k téme regulácii cien energií. Vláda už začiatkom minulého roka sľúbila slovenskému priemyslu, že sa im s cenami elektriny bude snažiť pomôcť. Ministerstvo hospodárstva malo na jeseň minulého roka vládnemu kabinetu predložiť návrh opatrení na zníženie tarify za prevádzkovanie systému a odvodu do Národného jadrového fondu. Doteraz sa však tak nestalo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame