Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hornonitrianske bane Prievidza HBP Robert Fico uhlie
Premiér SR Robert Fico (vľavo) sfáral do podzemia Hornonitrianskych baní Prievidza v ťažobnom úseku Bane Nováky pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov. SITA
5. septembra 2014 13:37 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico vyfáral z bane. A priznal záujem o akcie Enelu v SE.

Ak by sa do budúcnosti ukázalo, že to má význam, že je pre štát výhodné pokúsiť sa získať akcie talianskeho Enelu, tak sa o to určite pokúsime, povedal Fico potom, čo vyfáral z novackých baní.

Premiér Robert Fico v piatok po vyfáraní z nováckych baní vyhlásil, že štát sa možno pokúsi získať akcie talianskej spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach (SE). Podľa neho by to mohlo ešte zintenzívniť spoluprácu medzi Hornonitrianskymi baňami a Elektrárňou Nováky. „V procese, keď bude talianska spoločnosť Enel odpredávať svoje akcie v Slovenských elektrárňach, by sme mohli zabojovať o to, aby došlo k väčšiemu prepojeniu baní a tejto elektrárne, čo by dalo obrovskú perspektívu jednej aj druhej strane. Bola by tu jednoducho symbióza toho, kto produkuje elektrinu a toho, kto dodáva uhlie. Sú všelijaké varianty a my ich skúmame veľmi intenzívne. Ak by sa do budúcnosti ukázalo, že to má význam, že je pre štát výhodné pokúsiť sa získať akcie talianskeho Enelu, tak sa o to určite pokúsime,“ povedal Fico.

Upokojil baníkov

Hornonitriansky región premiér upokojil, že zmena majiteľa 66 % v Slovenských elektrárňach neohrozí ani modernizáciu nováckej elektrárne, ani zamestnanosť v Hornonitrianskych baniach. „To nemá nič spoločné, pretože namiesto talianskej spoločnosti Enel nastúpi niekto iný. Nech to bude ktokoľvek, bude to seriózny partner, ktorý si musí plniť svoje povinnosti vo vzťahu k Novákom. Ľudia nemajú žiadny dôvod sa obávať,“ povedal Fico, ktorý sfáral do nováckej bane pri príležitosti regionálnych osláv Dňa baníkov.

Jedine baníctvo

Podľa predsedu vlády Horná Nitra nemá inú alternatívu ako baníctvo. „Veľmi nám záleží na ďalšom rozvoji baníctva tu na Hornej Nitre. Baníctvo má v tomto regióne perspektívu a netreba sa obávať rôznych názorov, že s baňou treba niečo urobiť alebo treba prestať ťažiť hnedé uhlie. Finančne podporujeme ťažbu hnedého uhlia a v tomto duchu budeme pokračovať aj ďalej, pretože Horná Nitra nemá alternatívu, má len alternatívu baníctva,“ povedal Fico.

Ochranári proti

Premiérov pozitívny prístup k hornonitrianskym baniam a spaľovaniu uhlia na výrobu elektriny však už tradične nezdieľajú ochranári z hnutia Greenpeace. V reakcii na Ficove slová totiž v piatok uviedli, že je smutné, ak predseda vlády nedáva tomuto regiónu žiadnu alternatívu namiesto toho, aby ako šéf exekutívy nejakú našiel. „Nepriamo totiž tvrdí, že tento región sa dostane do kritickej situácie najneskôr okolo roku 2030, keď už nebude na hornej Nitre čo ťažiť,“ tvrdí Pavol Široký z Greenpeace Slovensko. Zároveň kritizuje skutočnosť, že kým vláde vadí podpora obnoviteľných zdrojov, pri investovaní do uhoľnej energie problémy nemá.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame