Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA
15. marca 2015 18:22 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico: Vodná elektráreň Gabčíkovo je perla

Podľa premiéra je nutné podčiarknuť, že Vodná elektráreň Gabčíkovo v zmysle medzinárodných zmlúv o výstavbe vodného diela musí vždy zostať v rukách štátu.

Vodná elektráreň Gabčíkovo je podľa slovenského premiéra Roberta Fica perlou. „Niekedy, keď sledujem mediálne dianie okolo elektrárne Gabčíkovo, mám pocit, že málo hovoríme slovenskej verejnosti, o aké dielo ide. Táto elektráreň je súčasťou vodného diela Gabčíkovo a vyrába elektrinu od roku 1992. Pokiaľ ide o vodné elektrárne, vyrába toľko energie, ako všetky vodné elektrárne na Slovensku dokopy. Každá desiata žiarovka svieti na Slovensku vďaka Vodnej elektrárni Gabčíkovo,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico v nedeľnej diskusnej relácii V politike na televízii TA3. Reagoval tak na rozhodnutie vlády o tom, že Vodná elektráreň Gabčíkovo je opäť v rukách štátu.

Podľa premiéra je nutné podčiarknuť, že Vodná elektráreň Gabčíkovo v zmysle medzinárodných zmlúv o výstavbe vodného diela musí vždy zostať v rukách štátu. „Preto ju nemohla vláda Mikuláša Dzurindu sprivatizovať. Keďže to nešlo, vymysleli podvod,“ hovorí premiér. „My sme chceli, aby opätovné získanie kontroly nad elektrárňou Gabčíkovo bolo absolútne v súlade so zákonmi a právnymi predpismi. Preto, keď sme nastúpili v roku 2006 do vlády, krátko po privatizácii Slovenských elektrárni, podali sme žaloby. Chceli sme, aby táto zmluva o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo (talianskou spoločnosťou Enel) sprivatizovaným Slovenským elektrárňam bola vyhlásená za neplatnú. To sa ale dlhé roky nedialo a tlačili sme na súdy,“ hovorí Fico s tým, že Krajský súd o tom rozhodol až tento týždeň.

Minister životného prostredia Peter Žiga (SMER-SD) v relácií poukázal na niekoľko chýb, ktoré Slovenské elektrárne podľa neho urobili. „My sme ich upozorňovali už niekoľko rokov, že turbíny, ktoré má Vodná elektráreň Gabčíkovo, už nemajú dlhú životnosť. Takáto turbína má životnosť asi dvadsať rokov. Tieto opravy sa mali začať niekedy v roku 2012. My sme Slovenské elektrárne od tohto roku upozorňovali, že ich treba opravovať, pretože môže nastať situácia, že nebudú fungovať. Prvý termín, ktorý sme dostali bol rok 2018, nakoniec prišiel rok 2016, ale nie záväzne. To znamená, že nikdy sme nedostali záväzné potvrdenie od štatutárov Slovenských elektrárni,“ zhrnul Žiga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies