Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Angela Merkelová Nemecko
Predseda vlády SR Robert Fico a kancelárka Spolkovej republiky Nemecko Angela Merkelová počas prijatia predsedom vlády SR. SITA
20. októbra 2014 16:39 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico: Ukrajina by sa mala pri plyne viac snažiť

Premiér Robert Fico po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelov odkázal Ukrajine, že nemôže od Európskej únie očakávať zaplatenie ich dlhu za plyn, ktorý majú voči Rusku.

Ukrajina by sa mala podľa premiéra Roberta Fica v otázke riešenia plynovej krízy viac snažiť. „Niekedy mám pocit, že Ukrajina očakáva riešenie problémov od všetkých iných, len nie od seba. Budeme chcieť vidieť, aby sa na plnení úloh, ktoré sa týkajú Ukrajiny, zúčastňovala predovšetkým samotná Ukrajina. Nie je možné sa tváriť, že chceme byť teraz partnermi Európskej únie a od toho očakávame, že Európska únia všetko za nás vyrieši a možno, že za nás aj všetko zaplatí,“ povedal na tlačovej besede po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou premiér Fico. Zároveň Ukrajine odkázal, že nemôže od Európskej únie očakávať, že za nich zaplatí dlh za plyn, ktorý majú voči Rusku. „Naše postoje sú rovnaké. Každý musieť prispieť svojím dielom,“ dodala kancelárka Merkelová.

Znížené dodávky zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, ktoré eviduje Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už druhý mesiac, slovenského predsedu vlády stále znepokojujú. „Dodávky plynu by nemali byť nástrojom politického boja zo strany dodávateľa,“ zdôraznil Fico. Podľa Merkelovej by sa už mohla situácia s dodávkami plynu čoskoro vyriešiť. „Máme veľmi veľký záujem, aby rokovania medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ boli čo najskôr uzavreté, aby sme mali v zime bezpečné dodávky plynu. Je naším záujmom, aby sme našli riešenie v tomto plynovom spore. Nie sme ešte v cieli, ale v najbližšom čase o tom budeme znova hovoriť. Samozrejme, že je ešte potrebné rokovať,“ konštatovala Merkelová.

SPP dostával v septembri znížené dodávky plynu na úrovni približne 15 %. V októbri boli dodávky plynu znížené už od 40 do 50 %. Najväčší slovenský dodávateľ plynu ako aj slovenskí vládni politici stále ubezpečujú spotrebiteľov na Slovensku, že znížené dodávky plynu z Ruska nemajú a nebudú mať vplyv na ich dodávky. SPP tvrdí, že plyn vie svojim zákazníkom dodávať aj v prípade, že Rusi úplne zastavia dodávky plynu do Európy, a to na obdobie viac ako piatich mesiacov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame