Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Americký viceprezident Joe Biden SITA
9. apríla 2014 10:48 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico telefonoval s americkým viceprezidentom. Aj o plyne.

Americký viceprezident Joe Biden poďakoval slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, že Slovensko so susednou Ukrajinou spolupracuje na možnosti rozšírenia jej energetických zdrojov.

Americký viceprezident Joe Biden v utorok telefonicky diskutoval o vyhrotenej situácii na Ukrajine so slovenským premiérom Robertom Ficom. Hlavnou témou rozhovoru bola energetická bezpečnosť Ukrajiny, ale aj súčasná politická situácia vrátane nadchádzajúcich prezidentských volieb naplánovaných na 25. mája. Kancelária viceprezidenta USA informovala, že Biden aj Fico vyjadrili znepokojenie nad pokračujúcim porušovaním ukrajinskej zvrchovanosti a územnej celistvosti zo strany Ruska a zhodli sa, že Kyjev v súčasnosti potrebuje všetku pomoc na zvládnutie krízy.

Biden Ficovi poďakoval, že Slovensko so susednou Ukrajinou spolupracuje na možnosti rozšírenia jej energetických zdrojov. Slovensko je totiž krajinou, ktorá by mohla zaistiť spätné dodávky plynu z Európy na ukrajinské územie, čím by sa znížila závislosť Kyjeva od ruského plynu.

Minulý týždeň v reakcii na zvrhnutie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča a dosadenie proeurópskej vlády ruský podnik Gazprom zvýšil cenu plynu pre Ukrajinu o 80 % na 485 USD za tisíc kubických metrov, čo považuje Kyjev za politický nátlak. Takúto čiastku nie je Ukrajina schopná platiť, dovoz z Ruska však pokrýva až 50 % ukrajinskej spotreby plynu. Ukrajina preto rokuje s európskymi susedmi o možnosti dovážať zemný plyn zo Západu. Jedným spôsobom, ako problém vyriešiť, je reverzný tok plynu zo Slovenska, čo by znamenalo, že cena plynu bude o 150 USD nižšia ako cena za ruský plyn.

Slovenské ministerstvo hospodárstva už potvrdilo, že podporuje reverzné prepojenie slovenskej prepravnej siete s Ukrajinou. Podľa ministerstva rezort podporuje štandardný postup slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream pri príprave spätného toku plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame