Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA
16. januára 2015 13:30 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico: SR zostane naďalej významnou tranzitnou krajinou

Podľa premiéra Roberta Fica pri vyhláseniach o zmene tranzitu plynu z Ruska do Európy ide o dôsledok sankčnej vojny, ktorá teraz prebieha.

Slovenský premiér Robert Fico sa zatiaľ neobáva, že by mohlo Slovensko stratiť svoju pozíciu na trhu s prepravou zemného plynu. „Hovorí sa o veciach, ktoré ešte ani nie sú dohodnuté, ani o ktorých ešte nikto nerozhodol. Koľko všelijakých ohlásení už bolo. South Stream bol ohlásený, Nabucco bolo ohlásené a dohromady sa nič nerealizuje. Treba si zachovať chladnú hlavu. Máme viacero plynových prepojení. Ja verím, že v prípade vybudovania ďalšieho plynovodu (Eastring – pozn. red.) Slovensko zostane naďalej významnou tranzitnou krajinou,“ reagoval na vyhlásenia spoločnosti Gazprom na piatkovej tlačovej besede Fico.

Sú za tým sankcie?

Generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller v stredu po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom uviedol, že riziká spojené s tranzitom plynu cez Ukrajinu počas tejto zimy pretrvajú. Podľa neho by sa tak mala Európska únia zamerať na budovanie potrubia „Turecký prúd“. Podľa Millera je to v súčasnosti jediná cesta pre dodávku 63 miliárd metrov kubických ruského plynu cez Ukrajinu. Podľa premiéra by sa nikto nemal čudovať, že politici robia podobné vyhlásenia. „Jednoducho to je dôsledok sankčnej vojny, ktorá teraz prebieha. Ja sa však domnievam, že veci budú fungovať tak ako doteraz,“ konštatoval Fico.

Prišli by sme o milióny

Zastavením prepravy zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu by tak mohla utrpieť aj Slovenská republika. Tá je totiž prostredníctvom svojej firmy Slovenský plynárenský priemysel v spoločnosti SPP Infrastructure majoritný 51-percentným akcionárom. SPP Infrastructure je pritom jediným vlastníkom slovenského prepravcu zemného plynu, firmy Eustream. Ak by sa teda Rusi rozhodli zastaviť prepravu plynu do Európy cez Ukrajinu, pološtátna firma by prišla o značné tranzitné poplatky.

Vždy pripravený…

Eustream nechce čakať na to, či sa preprava plynu cez Ukrajinu niekedy v budúcnosti zastaví. Aj preto prišiel podnik s novým projektom plynovodu Eastring. Nový plynovod má spájať slovenské Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou. Výstavba nového plynovodu by mala vyjsť na 750 mil. eur. Projekt sa nachádza v prípravnej fáze. Slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete v súčasnosti uvažuje nad dvoma fázami realizácie projektu. Po dokončení prvej fázy by sa mohlo novým plynovodom v oboch smeroch prepraviť 10 miliárd metrov kubických plynu ročne. Po dokončení druhej fázy ďalších 10 miliárd metrov kubických. Eustream sa nebude brániť, aby do projektu vstúpili aj ďalší veľkí európski hráči na trhu s plynom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies