Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas prejavu o zhodnotení troch rokov pôsovenia vlády SR. SITA
13. apríla 2015 12:15 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

FICO: Slovenské domácnosti budú mať lacnejší plyn

Podľa premiéra Roberta Fica by mali ceny plynu pre domácnosti klesnúť od začiatku nového roka. Jeho úrad vlády hovorí o 7-percentnom poklese cien plynu.

Slovenské domácnosti budú mať lacnejší plyn. Vyhlásil to premiér Robert Fico. „Cenám energií budeme venovať osobitnú pozornosť. Pripravujeme zníženie cien plynu pre domácnosti s účinnosťou od 1. januára 2016,“ povedal predseda vlády počas prejavu pri príležitosti trojročného vládnutia jeho strany Smer-SD.

Až o 7 percent?

Premiér v prejave nekonkretizoval, o koľko by mohli ceny plynu klesnúť. Jeho úrad vlády však hovorí o 7-percentnom poklese cien plynu. „Je predpoklad ďalšieho výraznejšieho poklesu cien energií pri cene plynu až o 7 % v blízkom období,“ informoval úrad vlády.

Pokojné ÚRSO

Predseda vlády viackrát avizoval, že ceny elektriny či plynu by mali pre slovenské domácnosti klesať. Naposledy to bolo na pôde Univerzity J. A. Komenského koncom marca tohto roku. Regulačný úrad jeho vyjadrenia nechce komentovať. Pre portál vEnergetike.sk však hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták uviedol, že v súčasnosti sa zatiaľ úrad nechystá vstupovať do cien energií. „Úrad pozorne sleduje vývoj cien elektriny a plynu na medzinárodných trhoch a môže pristúpiť k cenovému konaniu z vlastného podnetu, ak trend poklesu bude dlhodobý a markantný. Zdôrazňujem však, že nie je naším záujmom za každú cenu zasahovať do fungovania trhu,“ povedal Lupták. Podľa regulačného úradu by sa mohli slovenské domácnosti dočkať nižších cien elektriny alebo plynu počas roka najmä vďaka konkurencii. Úrad podľa Luptáka preferuje proces tvorby cien predovšetkým konkurenciou na trhu a nie priamymi cenovými zásahmi.

Nezávislosť vraj rešpektuje

Predseda vlády počas prejavu uviedol, že nezávislosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) rešpektuje. „Plne rešpektujeme osobitné postavenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR. Na druhej strane po opätovnom získaní matky Slovenského plynárenského priemyslu do stopercentného vlastníctva štátu môžeme verejnosti mimo rámca právomocí ÚRSO ponúknuť výraznú stabilitu ceny plynu pre domácnosti,“ konštatoval Fico.

Domácnostiam ostatne klesli ceny elektrinu a plynu na začiatku tohto roka. Podľa údajov ÚRSO priemerná cena elektriny odvtedy klesla pre domácnosti o 5,03 % a cena plynu o 1,14 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies