Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. SITA
10. apríla 2014 13:48 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

FICO: Reverzný tok plynu sme pripravení organizovať

Podľa premiéra Roberta Fica zostanú záujmy občanov SR chránené.

Slovenská republika je pripravená organizovať reverzný tok plynu na Ukrajinu. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády Robert Fico. Zároveň dodal, že záujmy občanov SR zostanú chránené. „Slovenská republika je naozaj pripravená reverzný tok organizovať, ale prirodzene, chránime si aj svoje záujmy a predovšetkým preverujeme, či by určité technické formy pokiaľ ide o reverzný tok plynu na Ukrajinu neznamenali porušenie základného kontraktu s Gazpromom s prípadnými sankciami,“ povedal Fico. Slovensko je podľa premiéra pripravené riešiť spätný chod plynu do Ukrajiny, ale podľa jeho slov by optimálne bolo, keby sa stretli predstavitelia Ukrajiny, Ruskej federácie, Európskej komisie a spoločne prediskutovali podmienky, za akých by naša krajina bola súčasťou reverzného toku.

Chceme garancie

„Sme pripravení byť aj hosťami akejsi konferencie alebo stretnutia, na ktorom by sa veci mohli dotiahnuť ďalej,“ konštatoval Fico. Počas tlačovej konferencie viackrát zdôraznil, že Slovensko je pripravené pomôcť, chceme však garancie. „My chceme tiež nejaké garancie, predsa nebudeme posielať niekomu plyn zadarmo, chceme vedieť, kto to zaplatí, či sa akékoľvek investície Eustreamu oplatia, lebo je to komerčná spoločnosť,“ doplnil. Záruky nám podľa Fica môže dať iba Európska komisia. Premiér tiež informoval, že dostal list od ruského prezidenta Vladimira Putina. Predmetom listu bola energetická bezpečnosť v rámci Európy.

Reálna hrozba zastavenia dodávok

Slovensku podľa predsedu vlády reálne hrozí, že dodávky plynu z Ruska na Slovensko sa prerušia. „Ak hovoríme o riziku prerušenia dodávok plynu a ropy na územie Slovenska, hovoríme to preto, lebo sme úplne odkázaní na dovoz plynu z Ruska. Nehovoríme o fikcii, ale o reálnom riziku,“ dodal. Ukrajina totiž podľa Fica neplatí účty za ruský plyn, dlhuje už viac ako dve miliardy dolárov. „Je verejná informácia, že Ukrajina prestala plniť svoje zásobníky, čo ohrozuje dodávanie plynu do západnej Európy. Môže sa stať, že z technických dôvodov nebude dodávaný plyn na Slovensko a ďalej na západ,“ poznamenal Fico.

Výpadky dodávok nás neohrozia

V prípade, že by plyn z východu prestal na naše územie prúdiť, Slováci sa podľa Fica stále môžu spoľahnúť na zdroje zo západu. „Ak by bol dostatok plynu na území západnej Európy, Slovensko má technické možnosti na reverzný tok plynu, aby boli celé potreby Slovenska vo výške 5,5 mld. metrov kubických ročne zabezpečené,“ povedal premiér. Prerušenie dodávok plynu z Ukrajiny by však podľa Fica znamenalo obrovské škody.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame