Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Premiér Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas brífingu na tému: Ďalšie opatrenie z 2. vládneho balíčka pre ľudí – príspevok pre domácnosti na ekologické zdroje energie. SITA
1. decembra 2015 17:00 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Fico politicky odštartoval poskytovanie podpory na malé OZE

O malé domové obnoviteľné zdroje má podľa premiéra Roberta Fica záujem takmer 50 tisíc Slovákov.

Domácnosti môžu od 1. decembra 2015 žiadať o príspevky na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie (OZE) z európskych i štátnych zdrojov. Spustenie projektu ohlásil predseda vlády Robert Fico počas otvorenia prvého konzultačného centra projektu Zelená domácnostiam v Banskej Bystrici. „V prvej etape sme vyčlenili z európskych zdrojov na tento príspevok 45 miliónov eur. Je však o to obrovský záujem, od otvorenia internetovej stránky sa prihlásilo takmer 50 tisíc záujemcov o informácie a kontakty. Dá sa preto predpokladať, že táto suma nebude postačovať a už teraz vážne uvažujeme, že bude potrebné ju zvýšiť o 10 až 15 miliónov eur,“ uviedol premiér. Aj samotná Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá má na starosti celý projekt, potvrdila začiatok poskytovania podpory na kúpu a inštaláciu malých elektrárničiek či teplárničiek.

Príspevok vo forme poukážky

Finančná podpora sa týka predovšetkým inštalácie solárnych kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel, kotlov na biomasu či veterných turbín v rodinných a bytových domoch s výkonom do 10 kilowattov. Je súčasťou druhého vládneho balíčka. Príspevok vo forme poukážky si domácnosti uplatnia u zhotoviteľa pred ukončením inštalácie zariadenia. Preto nemusia mať k dispozícii celú sumu. Zhotoviteľ o preplatenie poukážky požiada SIEA po ukončení inštalácie avšak najneskôr do 6 mesiacov od dátumu uvedeného na poukážke. Domácnosti budú môcť o poukážky požiadať prostredníctvom elektronického systému s minimom administratívy. Poukážku, ktorú dostanú poštou, si musia uplatniť u zhotoviteľa najneskôr do 30 dní. Ak ju neodovzdajú do tohto termínu zhotoviteľovi alebo inštaláciu neukončia včas, dovtedy rezervovaná suma sa uvoľní pre ďalších záujemcov. „O poukážky by mali žiadať domácnosti až vtedy, ak chcú svoje zámery v danom termíne skutočne realizovať. Celkovo očakávame viac ako 14 tisíc inštalácií,“ spresnila generálna riaditeľka generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Motivácia pre ľudí

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov zostáva naďalej na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

„Investície do moderných zariadení, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, sa v rodinných rozpočtoch nehľadajú ľahko aj preto, že väčšina prostriedkov sa minie na samotnú stavbu alebo výmenu okien a zateplenie. Tento program má preto aj ďalší rozmer. Môže ľudí motivovať, aby sa začali aktívne zaujímať o najvhodnejšie riešenia pri využívaní energie a umožniť im už dnes prístup k zariadeniam, ktorých kúpu by inak odkladali, alebo by si ich vôbec nemohli dovoliť, “ povedala Gavorová. „Dnes evidujeme už 112 žiadostí dodávateľov takýchto zariadení. Postupne budeme s nimi uzatvárať zmluvy, musia však spĺňať určité podmienky. V prvom rade musia predložiť výučný list alebo výpis z Obchodného registra a musia byť odborne spôsobilí vykonávať takúto činnosť,“ doplnila.

Priblíženie k európskemu štandardu

Do roku 2018 by malo byť na Slovensku inštalovaných 14 tisíc zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. „Program Zelená domácnostiam je plne v súlade so stratégiou zvyšovania podielu ekologických zdrojov energie. Máme záväzok do roku 2020 dosiahnuť 14-percentný podiel obnoviteľných zdrojov energie z celkovej spotreby. Dnes sme na úrovni približne 11 %. Takéto projekty prispievajú k tomu, aby sme sa priblížili k požadovanému európskemu štandardu,“ uviedol v tejto súvislosti minister hospodárstva Vazil Hudák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame