Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico. SITA
15. septembra 2013 16:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico odmieta, že občania doplatia na prevzatie SPP štátom

Premiér Robert Fico odmieta, že daňoví poplatníci, občania SR, doplatia na prevzatie stratovej materskej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP) štátom. Predaj plynu zákazníkom z regulovaného segmentu domácností mal totiž negatívny dopad na minuloročné hospodárske výsledky SPP, keď vytvoril za minulý rok stratu vo výške zhruba 76 mil. eur. Opozícia poukazuje na to, že ak by sa pomery v spoločnosti nemenili, tak by si straty naďalej delili súkromní vlastníci a štát, po novom zostanú len na pleciach štátu. „Na daniach nezaplatia daňoví poplatníci nič. Zase sú to nezmysly, keď počúvam niekoho, že zo štátneho rozpočtu budeme niečo na to dávať,“ vyhlásil v nedeľu v diskusnej relácii TA3 V politike. Fico nekonkretizoval, odkiaľ vezme štát peniaze na každoročné vykrytie straty, a kto ju v konečnom dôsledku zaplatí.

Premiér zároveň argumentoval aj tým, že vláda nič nekúpila, len preberá plnú kontrolu nad spoločnosťou, kde mala doteraz 51-percentný podiel. „Nič sme nekúpili, to je bezplatný prevod stopercentnej matky pod stopercentnú kontrolu štátu, neplatí sa za to ani jedno jediné euro,“ vyhlásil Fico. Tvrdí, že štát len využíva opciu v spoločnosti, kde menšinový podiel získala od francúzskych a nemeckých vlastníkov spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH).

Predseda vlády aj v relácii opakoval svoj hlavný argument, že jeho kabinet chce chrániť domácnosti pred zdražovaním regulovaných cien plynu. „Predaj plynu pre domácnosti vytvára stratu odjakživa, to tu stále je, strata tu je stále,“ pripomínal. Podľa jeho slov sa to snažila pravica, keď bola pri moci spolu so zahraničným majiteľmi spoločnosti riešiť tak, že navrhovali 18- až 19-percentný nárast ceny plynu pre domácnosti. Fico ich chce držať na čo najnižšej úrovni. „Máme konečne v rukách spoločnosť, s ktorou my budeme rokovať s ruskou stranou o tom, ako sa postaviť k cenám,“ vysvetľoval a dodal, že „my máme teraz dlhodobý kontrakt s Ruskou federáciou do roku 2027 alebo do roku 2028.“

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame