Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania mimoriadnej 24. schôdze NR SR SITA
17. septembra 2013 17:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Fico odišiel zo schôdze, na ktorej ho majú odvolávať

Členovia vlády a poslanci za stranu Smer-SD odišli z rokovacej sály parlamentu po tom, ako ich k tomu vyzval premiér Robert Fico. „Nechajme našich pravicových priateľov, nech rokujú. Keď dokončia diskusiu, nech nás zavolajú, prídeme radi hlasovať,“ vyhlásil v závere svojho vystúpenia na mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej sa ho opoziční poslanci budú snažiť odvolať pre kauzu kúpy 49-percentného podielu stratovej matky SPP. Fico zároveň Danielovi Lipšicovi, ktorý za opozíciu predstavil návrh na odvolanie, vyčítal konfrontačný tón diskusie. Lipšic v rozprave označil Fica za lokaja finančných skupín a jeho vládu za vládu lokajov.

Fico viní za súčasnú situáciu okolo kúpy 49-percentného podielu stratovej materskej spoločnosti SPP opozíciu. „Keby ste neprivatizovali v roku 2002, tak dnes by nebol žiaden problém,“ vyhlásil premiér. Fico opäť zopakoval aj svoj argument, podľa ktorého sa kúpou časti SPP od energetickej skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH) snaží len ochrániť ľudí pred rastúcimi cenami plynu. „Predaj plynu pre domácnosti vždy vytváral stratu. Zvyšovanie cien plynu na vyhláškovú cenu by znamenalo nárast cien o 26 %,“ tvrdí. Fico však nespomenul, odkiaľ vezme peniaze na každoročné vykrytie straty, a kto ju v konečnom dôsledku zaplatí. „Budem držať nízke ceny plynu za každú cenu,“ skonštatoval.

Fico podľa opozície krajinu predal oligarchom. Hovoriť o tom podľa opozičných strán majú vládne podklady ku kúpe 49-percentného podielu SPP, ktoré vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors. Tá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou EPH, ktorá svoj podiel štátu predáva.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský už raz zmenil svoje odôvodnenie, ako sa značka spoločnosti J&T Investment Advisors objavila v podpise elektronickej verzie dokumentu, ktorým vláda kúpu časti SPP odsúhlasovala. Pôvodne tvrdil, že vládny materiál vznikol doplnením tabuľky, ktorú ministerským úradníkom poslal Miroslav Haško. Ten v súčasnosti pôsobí na pozícii poradcu predstavenstva SPP, do ktorej ho z pôvodnej pozície odborníka na fúzie a akvizície v spoločnosti EPH nominovali práve predstavitelia EPH.

Neskôr však svoje vysvetlenie zmenil a tvrdí, že materiál pripravovalo výlučne ministerstvo a jeho poradcovia Wood & Co. a White & Case po zapracovaní pripomienok rezortu financií. Dokument mal následne v SPP skontrolovať Haško a posúdiť, či zverejnením tohto materiálu nedôjde k úniku citlivých informácií, ktoré by mohli významne poškodiť SPP. Malatinský tiež tvrdí, že záverečnou kontrolou Haška na starom notebooku, pôvodom z bývalej J&T Investment Advisors, sa pôvodné údaje ministerstva prepísali na značku tejto spoločnosti. Materiál mal následne prejsť len finálnou kontrolou na ministerstve a dokument potom poputoval na rokovanie vlády.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies