Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Francois Holland Francúzsko
Hollande s Ficom v utorok hovorili najmä o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a o boji proti nezamestnanosti mladých ľudí SITA
29. októbra 2013 17:46 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Fico hovoril s Hollandom aj o spolupráci v energetike

Slovensko si nikdy nebolo s Francúzskom také blízke v európskej témach, ako je tomu teraz. „Slovensko a Francúzsko tvoria tandem, pokiaľ ide o európsku politiku,“ vyhlásil v Bratislave po rokovaní s prezidentom Francúzska Françoisom Hollandom premiér Robert Fico. Hollande je v utorok na oficiálnej návšteve Slovenska. Predstavitelia oboch štátov hovorili predovšetkým o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a o boji proti nezamestnanosti najmä mladých ľudí.

„Každá krajina má právo si stanoviť svoj vlastný energetický mix a my, podobne ako Francúzsko, sa špeciálne zaoberáme jadrom,“ poznamenal Fico. „Slovensko bude vyraďovať reaktory, bude potrebovať aj výstavbu nových blokov a musí skladovať jadrový odpad, tu sú možnosti spolupráce,“ doplnil Hollande. V súvislosti s otázkou nezamestnanosti mladých ľudí Fico vyhlásil, že je potrebné presvedčiť byrokratickú Európsku komisiu, že potrebujeme väčšiu pružnosť pri nakladaní s fondmi EÚ. Ak dnes hrozí štátom únie, že nevyčerpajú peniaze z fondov, mohli by tieto peniaze podľa Fica radšej využiť na riešenie nezamestnanosti. „Bolo by potrebné, aby bol lepší prístup k fondom EÚ, aby sa mohli lepšie využívať,“ súhlasil Hollande.

Francúzsky prezident pozval Fica na konferenciu o nezamestnanosti mladých, ktorá bude 12. novembra v Paríži. Fico pozvanie prijal. Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v utorok tiež podpísali Akčný plán Strategického partnerstva na roky 2013 – 2018. Cieľom plánu je všestranný rozvoj obojstranne prospešnej partnerskej spolupráce medzi oboma krajinami.

Svojou návštevou, ktorá je vôbec prvou v moderných dejinách Slovenskej republiky, chcel Hollande podľa vlastných slov dokázať, že Francúzi a Slováci majú spoločné ciele. „Nejde tu len o spomínanie z histórie, sme tu spolu pre budovanie zajtrajškov,“ dodal Hollande.

Francúzska hlava štátu rokovala aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Prezidenti si vymenili najvyššie štátne vyznamenania. Hollande sa v utorok stretne aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame