Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fico hovoril s Hollandom aj o spolupráci v energetike

Robert Fico Francois Holland Francúzsko
Hollande s Ficom v utorok hovorili najmä o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a o boji proti nezamestnanosti mladých ľudí SITA

Slovensko si nikdy nebolo s Francúzskom také blízke v európskej témach, ako je tomu teraz. „Slovensko a Francúzsko tvoria tandem, pokiaľ ide o európsku politiku,“ vyhlásil v Bratislave po rokovaní s prezidentom Francúzska Françoisom Hollandom premiér Robert Fico. Hollande je v utorok na oficiálnej návšteve Slovenska. Predstavitelia oboch štátov hovorili predovšetkým o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a o boji proti nezamestnanosti najmä mladých ľudí.

„Každá krajina má právo si stanoviť svoj vlastný energetický mix a my, podobne ako Francúzsko, sa špeciálne zaoberáme jadrom,“ poznamenal Fico. „Slovensko bude vyraďovať reaktory, bude potrebovať aj výstavbu nových blokov a musí skladovať jadrový odpad, tu sú možnosti spolupráce,“ doplnil Hollande. V súvislosti s otázkou nezamestnanosti mladých ľudí Fico vyhlásil, že je potrebné presvedčiť byrokratickú Európsku komisiu, že potrebujeme väčšiu pružnosť pri nakladaní s fondmi EÚ. Ak dnes hrozí štátom únie, že nevyčerpajú peniaze z fondov, mohli by tieto peniaze podľa Fica radšej využiť na riešenie nezamestnanosti. „Bolo by potrebné, aby bol lepší prístup k fondom EÚ, aby sa mohli lepšie využívať,“ súhlasil Hollande.

Francúzsky prezident pozval Fica na konferenciu o nezamestnanosti mladých, ktorá bude 12. novembra v Paríži. Fico pozvanie prijal. Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v utorok tiež podpísali Akčný plán Strategického partnerstva na roky 2013 – 2018. Cieľom plánu je všestranný rozvoj obojstranne prospešnej partnerskej spolupráce medzi oboma krajinami.

Svojou návštevou, ktorá je vôbec prvou v moderných dejinách Slovenskej republiky, chcel Hollande podľa vlastných slov dokázať, že Francúzi a Slováci majú spoločné ciele. „Nejde tu len o spomínanie z histórie, sme tu spolu pre budovanie zajtrajškov,“ dodal Hollande.

Francúzska hlava štátu rokovala aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. Prezidenti si vymenili najvyššie štátne vyznamenania. Hollande sa v utorok stretne aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 29. októbra 2013 17:46

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...