Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
30. apríla 2015 10:55 PlynSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Fico chce vracať peniaze za plyn, regulátor to nekomentuje

Predseda vlády by rád vrátil štandardným slovenským domácnostiam naspäť 10 % sumy, ktorú zaplatili za ročnú spotrebu plynu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nechce komentovať plány premiéra Roberta Fica v otázke znižovania cien plynu pre slovenské domácnosti či plynových vratiek, o ktorých predseda vlády hovorí už dlhší čas. Fico na tohtotýždňovom HNclube uviedol, že domácnostiam by sa mohlo vrátiť naspäť 10 % sumy, ktorú zaplatili za ročnú spotrebu plynu. Dopomôcť k tomu by mal pritom samotný regulačný úrad, ktorý podľa premiéra uvažuje pre pokles cien komodity na medzinárodných trhoch o znížení cien plynu pre domácnosti o 7 %. K zníženiu ceny za plyn by sa mal ešte pridať aj štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý je najväčším dodávateľom plynu na Slovensku.

Regulátor + SPP

„Predstava je taká, že je tu priestor, regulačný úrad zvažuje 7-percentný pokles cien, nie my. Kvôli poklesu komodity na medzinárodnom trhu. Vidíme ďalšie rezervy, tie chceme realizovať v rámci Slovenského plynárenského priemyslu. To nepôjde cez regulačný úrad. Chceme v kombinácii regulačný úrad a SPP zabezpečiť, že tá vratka bude okolo 10 % z celkovej ročnej spotreby pre štandardné domácnosti,“ povedal Fico.

Ide o obchodnú politiku

Regulátor podľa slov svojho hovorcu Miroslava Luptáka, nikdy nekomentuje vyhlásenia politikov. „Slovenský plynárenský priemysel ako každý iný regulovaný subjekt má stanovenú maximálnu cenu plynu pre domácnosti. Ak sa rozhodne cenu znížiť, je to vec jeho obchodnej politiky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Lupták.

Pripravené SPP

Slovenský plynárenský priemysel plány predsedu vlády a priori neodmietol. „Sme pripravení na diskusiu so všetkými zainteresovanými stranami o poskytnutí informácií k vratkám. Takisto poskytneme Úradu pre reguláciu sieťových odvetví všetky potrebné informácie k prípadnej revízii cien,“ dodal hovorca SPP Michal Holeš. Slová plynárov na spomínanom HNclube potvrdil aj samotný predseda vlády. „Mám informáciu, že SPP matka je pripravená na túto diskusiu, majú pripravené dokonca už aj zdroje,“ konštatoval Fico, podľa ktorého plynové vratky nepôjdu na úkor štátneho rozpočtu. „To je vnútorný život SPP,“ uzavrel Fico.

Domácnostiam ostatne klesli ceny elektrinu a plynu na začiatku tohto roka. Podľa údajov ÚRSO priemerná cena elektriny odvtedy klesla pre domácnosti o 5,03 % a cena plynu o 1,14 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies