Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
8. apríla 2015 11:15 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Fico chce nižšie ceny energií. ÚRSO sa spolieha na trh.

Premiér Robert Fico pred časom povedal, že vidí priestor na znižovanie cien elektriny a plynu pre domácnosti. Regulačný úrad sa zatiaľ nechystá vstupovať do cien energií, verí v konkurenčný boj dodávateľských firiem, ktorý by mal priniesť nižšie ceny elektrinu či plynu.

Premiér Robert Fico pred niekoľkými dňami už po niekoľkykrát verejne povedal, že ceny elektriny a plynu pre domácnosti by sa mohli znížiť. Na pôde právnickej fakulty Univerzity J. A. Komenského síce nespresnil odkedy by sa tak malo stať a o koľko by sa mohli ceny spomínaných energií znížiť, vyjadril však svoje presvedčenie, že priestor na to vidí, a to hlavne vďaka regulačnej politike na Slovensku. „Regulačná politika na Slovensku nám prináša úspechy. Očakávame pokles cien elektriny aj plynu pre domácnosti,“ povedal koncom marca Fico. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý má na starosti stanovanie cien energií pre chránených odberateľov, je však nateraz v tejto otázke opatrný. „Úrad pozorne sleduje vývoj cien elektriny a plynu na medzinárodných trhoch a môže pristúpiť k cenovému konaniu z vlastného podnetu, ak trend poklesu bude dlhodobý a markantný. Zdôrazňujem však, že nie je naším záujmom za každú cenu zasahovať do fungovania trhu,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Spoliehajú sa na konkurenciu

Regulačný úrad podľa slov svojho hovorcu preferuje proces tvorby cien predovšetkým konkurenciou na trhu a nie priamymi cenovými zásahmi. Regulátor je presvedčený, že na slovenskom trhu sú v súčasnosti nastavené také podmienky, ktoré umožňujú konkurenčný boj dodávateľských firiem. Práve tento boj by mal aj bez zásahu regulačného úradu priniesť zákazníkom nižšie ceny elektriny či plynu. „Možno konštatovať, že úrad vytvoril všetky potrebné podmienky na fungovanie úplne liberalizovaného trhu s energiami,“ dodal Lupták.

Stanovili len maximum

ÚRSO poukazuje na to, že dodávateľským spoločnostiam nastavil len maximálne ceny energií. To podľa regulátora znamená, že každý dodávateľ má zaručenú úhradu oprávnených nákladov a primeraný zisk. „Je potom len na ňom, ako využije lavírovací priestor nad svojimi nákladmi po strop stanovený maximálnou cenou, akú obchodnú politiku si zvolí a dokáže tak byť svojimi cenami a súvisiacimi službami atraktívny pre odberateľov. Žiadne faktory nebránia poklesu cien elektriny alebo plynu, pretože všetky nástroje na to majú v rukách sami dodávatelia,“ konštatoval Lupták.

Ostatné zmeny na začiatku roka

Domácnostiam ostatne klesli ceny elektrinu a plynu na začiatku tohto roka. Podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR priemerná cena elektriny odvtedy klesla pre domácnosti o 5,03 % a cena plynu o 1,14 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies