Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ExxonMobil Exxon Mobil
Ilustračné foto. SITA/AP
27. februára 2015 11:04 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Exxon Mobil v tomto roku zníži výdavky o 11 % na 34 mld. USD

Výdavky americkej ropnej firmy v roku 2014 medziročne klesli o 9 % na 38,5 mld. USD. Kulminovali v roku 2013 na úrovni 42,5 mld. USD.

Americká ropná spoločnosť Exxon Mobil Corp plánuje v tomto roku znížiť výdavky o približne 11 % na zhruba 34 mld. USD z dôvodu poklesu cien ropy. Vypplýva to z výročnej správy, ktorú tento týždeň predložila americkej Komisii pre cenné papiere a burzy. Výdavky firmy v roku 2014 medziročne klesli o 9 % na 38,5 mld. USD. Exxon ešte v októbri uviedol, že jeho výdavky kulminovali v roku 2013 na úrovni 42,5 mld. USD.

Menšie ropné a plynárenské firmy znížili svoje kapitálové výdavky výraznejšie, a to o 20 až 50 %, keďže ceny ropy sa od júna minulého roka znížili o vyše 50 %. Škrty vo výdavkoch najväčších globálnych ropných spoločností, ako je napríklad Exxon, nie sú až také drastické. Napríklad ďalšia veľká ropná firma Chevron Corp uviedla, že jej kapitálové výdavky sa v tomto roku znížia o 13 %.

„Veľké ropné spoločnosti oveľa menej reagujú, pretože majú dlhodobejší pohľad na ceny,“ povedala Samantha Holroydová, technická riaditeľka spoločnosti Denham Capital, na štvrtkovom fóre sponzorovanom Americkou asociáciou ropných geológov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies