Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropovod
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net
13. októbra 2014 11:20 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Export ruskej ropy do Číny vzrástol

Dodávky ruskej ropy do Číny v období januára až septembra medziročne vzrástli o takmer 45 % na 16,8 mil. ton, čiže na 450 tis. barelov denne.

Rusko sa snaží exportovať viac ropy na ázijské trhy, pričom dodávky do Číny minulý mesiac dosiahli nový rekord. Ruské ministerstvo energetiky uviedlo, že dodávky ropy do Číny v období januára až septembra medziročne vzrástli o takmer 45 % na 16,8 mil. ton, čiže na 450 tis. barelov denne. Export cez baltský prístav Primorsk zároveň klesol o takmer 20 % na 33 mil. ton. V súčasnosti 16 % ruského exportu ropy smeruje do Ázie. Moskva chce podiel vývozu do Ázie na celkovom exporte ropy do roku 2035 zdvojnásobiť.

Rusko ťaží viac ako 10 mil. barelov ropy denne. Väčšina exportu smeruje do južnej alebo severozápadnej Európy, kde sa predáva so zľavou v porovnaní s cenou londýnskej ropnej zmesi Brent, čo dlhodobo znervózňuje Kremeľ. S cieľom posilniť vývoz do Ázie Moskva urýchľuje plány na zvýšenie kapacity ropovodu Východná Sibír – Tichý oceán. Kremeľ chce do roku 2020 zväčšiť kapacitu ropovodu na 80 mil. ton ročne, čiže 1,6 mil. barelov denne. Pôvodne plánoval dostať jeho kapacitu na takúto úroveň do roku 2030. Terajšia kapacita ropovodu je zhruba 1 mil. barelov denne.

Do Európy pritom rastie export ruských ropných produktov. Plán štátnej firmy Transnefť využívať ropovody na export nafty ukazuje, že tento trend bude pravdepodobne pokračovať. Objem ropy spracovanej v domácich ruských rafinériách sa zvyšuje a v auguste dosiahol postsovietsky rekord takmer 6 mil. ton. Ruské rafinérie totiž prešli modernizačným programom, na ktorý krajina vynaložila 55 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies