Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Temelín ČEZ
Atómová elektráreň Temelín. ČEZ
21. marca 2014 15:23 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Existuje podozrenie, že vo firme ČEZ sa tunelovalo

Vedenie českej energetickej spoločnosti ČEZ čelí žalobe. Z firmy vraj mohlo nelegálne odísť 350 miliónov českých korún.

Finančný analytický útvar ministerstva financií (FAÚ) podal trestné oznámenie na vedenie spoločnosti ČEZ. Informoval o tom v piatok portál idnes.cz. Český minister financií Andrej Babiš pritom opakovane kritizuje hospodárenie tejto českej energetickej spoločnosti. Zároveň však vyhlasuje, že sa na podanej žalobe nepodieľal. Trestné oznámenie sa týka napríklad šéfa spoločnosti ČEZ Daniela Beneša, finančného riaditeľa spoločnosti Jaroslava Mišingra, ale aj ďalších osôb.

Vedenie spoločnosti podozrenia odmieta

Vedenie spoločnosti verí, že sa mu podarí vyvrátiť podozrenia z odčerpávania peňazí mimo spoločnosť ČEZ. „FAÚ toto trestné oznámenia podal. Jeho konkrétny obsah však nesmieme komentovať,“ povedal hovorca českého ministerstva financií Marek Zeman. FAÚ má na starosti vyšetrovanie podozrivých bankových operácií, ktoré mu nahlásia banky, poisťovne, makléri, či realitné kancelárie. To sa údajne udialo aj v tomto prípade. Žaloba sa týka aj členov predstavenstva spoločnosti Associated Energy (AE).

Polícia zasahovala minulý týždeň

Trestné oznámenie súvisí s minulotýždňovým zásahom polície v sídle spoločnosti ČEZ. V tomto prípade ide o mimosúdne vyrovnanie sa s menšinovými akcionármi spoločnosti Severomoravská energetika. Menšinoví akcionári sa sporia o sumu, ktorú mali za svoje akcie dostať pri ich predaji. Majitelia akcií pôvodne v roku 2005 súhlasili so sumou, ktorú mali za svoje akcie dostať, nakoniec však požadovali vyššiu čiastku. Týchto akcionárov zastupovala spoločnosť AE.

Nelegálne vraj odišli stovky miliónov

Česká polícia má údajne podozrenia, že zo spoločnosti ČEZ mohlo nelegálne odísť 350 mil. českých korún (CZK). O mimosúdnom vyrovnaní s malými akcionármi v zastúpení AE podľa Ladislava Kříža zo spoločnosti ČEZ rozhodovalo predstavenstvo spoločnosti, nie jednotlivci, záležitosť sa podľa neho riešila dva roky pričom existuje viac než desať právnych posudkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies