Exekučná imunita nemusí SPP podľa liberálov pomôcť navždy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPP
Ilustračná snímka. Foto: SITA

Strana SaS považuje Duckého zmenky podobne ako vládny kabinet za podvodné.

Opozičná strana SaS a vládny kabinet majú podobný názor na takzvané Duckého zmenky, o oprávnenosti nároku by však mal podľa SaS rozhodnúť súd. „Duckého zmenky, okrem tých, ktoré boli reálne kryté, považujeme za podvod. O platnosti a oprávnenosti ich nároku však má rozhodovať nezávislý a nestranný súd, nie politici. A hoci na jednej strane je pochopiteľná obava súčasnej vlády o osud majetkových účastí Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), na druhej strane treba otvorene povedať, že súčasná organizačná štruktúra tejto spoločnosti je výsledkom Ficovho kšeftovania s J&T,“ uviedol tímlider strany SaS pre energetiku Karol Galek.

Poslanec Národnej rady SR upozornil, že exekučná imunita pre SPP, ktorú v stredu schválila vláda, a vďaka ktorej by nemali štátni plynári nateraz zaplatiť zmenku cyperskej schránkovej firme v sume 30 miliónov eur, je iba dočasným riešením. „Čiastkovým preto, že sa nevzťahuje na samotný majetok SPP a dočasným preto, že o jej oprávnenosti bude zrejme opäť rozhodovať Ústavný súd SR. Práve tento už v minulosti iné exekučné amnestie označil za ústavne neakceptovateľné. Z tohto dôvodu považujeme exekučnú amnestiu iba za oddialenie problému tak, aby jeho doriešenie doľahlo na plecia až ďalšej vlády,“ dodal Galek.

Ministri na stredajšom rokovaní vlády prijali návrh zákona o ochrane majetku v plynárenstve. „Potrebujeme poskytnúť aktívam držiteľa povolenia na dodávku plynu, ktorý je dodávateľom poslednej inštancie a ktorý je právnickou osobou so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, exekučnú imunitu, a to vo vzťahu k jeho majetkovým účastiam na iných subjektoch,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v dôvodovej správe k návrhu zákona.

Ak prijme parlament vládou schválený návrh zákona, plynárenská firma bude mať len čiastočnú exekučnú imunitu. „Predmetom exekučnej imunity má byť iba majetok takéhoto subjektu, ktorý predstavujú jeho majetkové účasti. Nejde teda o exekučnú imunitu absolútnu, ale iba čiastočnú,“ vysvetlil rezort hospodárstva. Parlament by mal o návrhu zákona rokovať už vo štvrtok poobede.

Čiastočnú exekučnú imunitu môže získať spoločnosť, ktoré má od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví povolenie na dodávku plynu. Musí byť dodávateľom poslednej inštancie, čiže v prípade potreby preberá záväzky voči spotrebiteľom, ktorým prestal dodávať plyn ich dodávateľ plynu. Taktiež musí byť právnickou osobou so stopercentnou majetkovou účasťou štátu.

Minister hospodárstva Peter Žiga avizoval vypracovanie spomínaného návrhu zákona už v pondelok. Ministerstvo tak chce ochrániť SPP pred takzvanými Duckého zmenkami. V skrátenom legislatívnom konaní chce ministerstvo zabezpečiť, aby bol SPP ochránený od špekulantov. Najvyšší súd SR totiž vo štvrtok minulý týždeň vo veci tzv. Duckého zmeniek rozhodol v súdnom spore so spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti STRODEN MANAGEMENT LIMITED, ktorú zastupuje advokát Robert Lenčéš. Ako informovala spoločnosť SPP, Slovenská republika ako ich jediný akcionár tak môže prísť o 30 miliónov eur. SPP považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR za nezákonné a nespravodlivé. Spoločnosť zároveň podnikne všetky kroky na zvrátenie nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSPP Slovenský plynárenský priemysel