Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Eustream začal s predajom kapacít plynovodu s Maďarskom

Plynovod plyn
Ilustračné foto eustream.sk

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie uvedú do komerčnej prevádzky 1. júla tohto roka.

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie sa postupne stáva realitou. Slovenský prepravca zemného plynu, Eustream, v spolupráci so spoločnosťou Magyar Gáz Tranzit ZRt. (MGT) už ponúkajú potenciálnym záujemcom kapacitu plynovodu. Firma vyhlásila takzvanú procedúru Open Season. „Procedúra má zabezpečiť transparentný a nediskriminačný predaj kapacít pre slovensko-maďarský plynovodný prepoj,“ informoval hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Už o dva mesiace

Plynovod uvedú do prevádzky 1. júla tohto roka. Záujemcovia, ktorí budú chcieť využívať slovensko-maďarský plynovod, sa v rámci procesu Open Season môžu registrovať do konca apríla tohto roka. Záväzné požiadavky na prepravnú kapacitu budú môcť predkladať do 6. mája. „Po spustení úplnej komerčnej prevádzky cezhraničného prepojenia bude k dispozícii ročná kapacita vo výške 4,4 miliardy metrov kubických plynu v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere bude k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,75 miliardy metrov kubických ročne,“ konštatoval Chuguryan.

Podpora od únie

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Prístup do Chorvátska

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. apríla 2015 10:03

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...