Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
11. augusta 2014 14:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eustream tešia plány českého prepravcu plynu

Česi plánujú posielať na Slovensko cez spoločný reverzný chod denne 75 miliónov metrov kubických plynu. Teda o päť miliónov kubíkov viac ako v súčasnosti.

V súčasnosti už nikoho neprekvapí informácia, že plyn neprúdi cez naše územie len z východu na západ, ale aj opačne, zo západu na východ. Český prepravca zemného plynu, firma Net4Gas, minulý týždeň oznámil, že má v pláne cez česko-slovenský reverz posielať na Slovensko viac plynu ako doteraz. Slovenského prepravcu plynu, spoločnosť Eustream, tieto plány českého kolegu potešili. „Vítame každé reálne navýšenie kapacity z Českej republiky. Už aj v súčasnosti je preprava zo západu intenzívnejšia ako v predchádzajúcich rokoch,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Na objemy sú pripravení

Česi plánujú posielať na Slovensko denne 75 miliónov metrov kubických plynu. Teda o päť miliónov kubíkov viac ako v súčasnosti. Slovenský prepravca plynu je na zvýšený objem plynu pripravený. „Reálna kapacita slovenského prepravného systému na vstupe z Českej republiky je vyššia ako výstupná kapacita susedného operátora z Českej republiky. Teda už dnes sme schopní prebrať od spoločnosti Net4gas celý objem plynu, ktorý susedný prepravca dokáže cez ČR fyzicky prepraviť,“ dodal Chuguryan. Vyššie dodávky plynu začnú na Slovensko prúdiť od polovice septembra.

Dôvody neriešia

Eustream nerieši dôvody nárastu prepravy plynu zo západu na východ. Nevedel tak ani konkretizovať, či dôvodom navýšenia kapacít prepravy plynu z ČR na Slovensko je pripravované spustenie reverzného chodu medzi Slovenskom a Ukrajinou. „Neskúmame dôvody svojich klientov na prepravu plynu jedným alebo druhým smerom. Eustream poskytuje prístup k sieti na transparentnom a nediskriminačnom základe v súlade s európskou a slovenskou energetickou legislatívou,“ povedal Chuguryan.

Je im to jedno

Slovenský prepravca plynu sa neobáva, že by sa v budúcnosti mohli zmeniť objemy prepravy. Teda, že by sa zvýšila preprava plynu zo západu na východ a znížila z východu na západ. „V súčasnej dobe sa čoraz menej rozlišuje medzi smermi prepravy plynu. Eustream pokračuje v tradičnej preprave z východu na západ, ale rovnako prepravuje aj zo západu na východ. Pre hospodárenie ktoréhokoľvek prepravcu plynu je dôležitý celkovo prepravený objem a tiež podpísané kontrakty, vrátane dlhodobých,“ doplnil Chuguryan.

Pripravujú sa aj na iné smery

Už onedlho by mohol Eustream prepravovať plyn aj smerom na juh. V septembri by sa malo začať s testovacou prevádzkou plynovodu spájajúceho slovenské Veľké Zlievce s maďarskou obcou Vecsés. Denne by mal slovenský prepravca plynu smerom do Maďarska prepraviť 12 miliónov metrov kubických plynu. „Aktívne pracujeme aj na prepojení so severom,“ dodal Chuguryan.

Budúcnosti sa neboja

Eustream v súčasnosti pozorne monitoruje situáciu na trhu. Svojej budúcnosti sa však neobáva aj napriek tomu, že v Európe jej už konkuruje plynovod Nord Stream, či pripravuje sa výstavba plynovodu South Stream. „Slovenská prepravná sieť je kľúčovým prevádzkovateľom európskej plynárenskej infraštruktúry a stále zostane ekonomicky a ekologicky najvýhodnejšou trasou v regióne pre prepravu plynu z východu do strednej a západnej Európy, čo shipperi iste nebudú ignorovať. Podnikáme príslušné kroky, aby sme zostali plne konkurencieschopnými. Prichádzame s novými produktmi a sme súčasťou veľkých celoeurópskych investičných projektov,“ uzavrel Chuguryan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame