Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto. freedigital.com
24. januára 2018 10:30 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eustream si zobral na slovensko-poľský plynovod 70 miliónovú pôžičku

Slovenskému prepravcovi zemného plynu poskytla pôžičku Európska investičná banka.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, dostane na projekt slovensko-poľského plynovodného prepojenia pôžičku od Európskej investičnej banky (EIB) vo výške 70 miliónov eur. „Projekt strategickej plynárenskej infraštruktúry, ktorý sme podpísali, prispeje k energetickej nezávislosti Slovenska a celej strednej Európy,“ uviedol viceprezident EIB Vazil Hudák po podpise zmluvy s firmou Eustream.

„Vnímame podpis tejto zmluvy veľmi pozitívne. Je to potvrdenie, že náš projekt má európsky význam. Získali sme výhodné financovanie od rešpektovaného partnera. Úver od EIB nám pomôže k úspešnému implementovaniu projektu. Nejde len o dobrú správu pre Slovensko a Poľsko, ale aj pre celý región,“ dodal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Podpora od EÚ

Slovensko, ako aj Poľsko už môžu definitívne počítať s finančnou podporou na spomínaný plynovod zo strany Európskej únie. Výkonná agentúra EÚ pre inovácie a siete (INEA), slovenská spoločnosť Eustream a poľská firma GAZ-SYSTEM podpísali koncom vlaňajška grantovú dohodu na stavebné práce. Dohoda umožní poľskému aj slovenskému prevádzkovateľovi prepravnej siete získať finančnú podporu z prostriedkov Nástroja na prepájanie Európy (CEF) v celkovej výške 107,7 milióna eur. Z toho pre slovenského prepravcu zemného plynu by išlo 55,2 milióna eur a pre poľského 52,5 milióna eur.

V tomto roku

Nový 165-kilometrový plynovod (106 kilometrov na Slovensku) umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne. Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring.

Začiatok stavebných prác je naplánovaný na druhú polovicu roka 2018 s plánovaným ukončením koncom roka 2021. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na vyše 100 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame