Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany Užhorod plyn plynovod
Kompresorová plynová stanica plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. SITA
27. mája 2016 12:56 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Eustream: Preprava plynu na Ukrajinu je spoľahlivá a bez problémov

Plynovodom Vojany-Užhorod sa už dá prepravovať zemný plyn aj smerom z Ukrajiny na Slovensko.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, je spokojný s prevádzkou slovensko-ukrajinského reverzného plynovodu. „Preprava plynu v smere na Ukrajinu cez prepojovací bod Budince prebieha od jeho spustenia v roku 2014 spoľahlivo a bez akýchkoľvek problémov. Rovnako ako v prípade ostatných vstupných a výstupných bodov, riadne uspokojujeme požiadavky našich klientov, užívateľov siete,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Prepravený objem plynu klesá

Preprava zemného plynu plynovodom Vojany-Užhorod má ostatné mesiace klesajúcu tendenciu. Kým vo februári tohto roka sa plynovodom prepravilo zo Slovenska na Ukrajinu denne takmer 40 miliónov metrov kubických plynu, čo predstavuje skoro maximum, v ďalších mesiacoch to bolo oveľa menej. V marci sa denne prepravilo od 10 do 13 miliónov metrov kubických plynu, v apríli od 2 do 5 miliónov a v máji už len do 2 miliónov metrov kubických. Vzhľadom na to, že vykurovacia sezóna je už za nami však nejde o prekvapujúce objemy prepravy plynu.

Opačná preprava je zatiaľ nevyužitá

Od apríla tohto roku sa dá plynovodom Vojany-Užhorod prepravovať plyn aj smerom z Ukrajiny na Slovensko. Firma Eustream prepojovací bod Budince prebudovala na obojsmerný bod s maximálnou prepravnou kapacitou z Ukrajiny na Slovensko na úrovni 17 miliónov metrov kubických plynu za deň. Počas apríla a mája však zatiaľ žiaden dodávateľ nevyužil možnosť prepraviť plyn z Ukrajiny na Slovensko.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame