Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Eustream: Preprava plynu na Ukrajinu je spoľahlivá a bez problémov

Vojany Užhorod plyn plynovod
Kompresorová plynová stanica plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. SITA

Plynovodom Vojany-Užhorod sa už dá prepravovať zemný plyn aj smerom z Ukrajiny na Slovensko.

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, je spokojný s prevádzkou slovensko-ukrajinského reverzného plynovodu. „Preprava plynu v smere na Ukrajinu cez prepojovací bod Budince prebieha od jeho spustenia v roku 2014 spoľahlivo a bez akýchkoľvek problémov. Rovnako ako v prípade ostatných vstupných a výstupných bodov, riadne uspokojujeme požiadavky našich klientov, užívateľov siete,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Prepravený objem plynu klesá

Preprava zemného plynu plynovodom Vojany-Užhorod má ostatné mesiace klesajúcu tendenciu. Kým vo februári tohto roka sa plynovodom prepravilo zo Slovenska na Ukrajinu denne takmer 40 miliónov metrov kubických plynu, čo predstavuje skoro maximum, v ďalších mesiacoch to bolo oveľa menej. V marci sa denne prepravilo od 10 do 13 miliónov metrov kubických plynu, v apríli od 2 do 5 miliónov a v máji už len do 2 miliónov metrov kubických. Vzhľadom na to, že vykurovacia sezóna je už za nami však nejde o prekvapujúce objemy prepravy plynu.

Opačná preprava je zatiaľ nevyužitá

Od apríla tohto roku sa dá plynovodom Vojany-Užhorod prepravovať plyn aj smerom z Ukrajiny na Slovensko. Firma Eustream prepojovací bod Budince prebudovala na obojsmerný bod s maximálnou prepravnou kapacitou z Ukrajiny na Slovensko na úrovni 17 miliónov metrov kubických plynu za deň. Počas apríla a mája však zatiaľ žiaden dodávateľ nevyužil možnosť prepraviť plyn z Ukrajiny na Slovensko.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu 14,6 miliardy metrov kubických. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. mája 2016 12:56Zdroj vEnergetike.sk

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...