Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Eustream
Ilustračné foto. SITA
11. marca 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eustream o plynovodnom projekte do Bieloruska zatiaľ mlčí

Spoločnosť Eustream, a.s. zatiaľ nechce konkretizovať podrobnosti o projekte výstavby plynovodu do Bieloruska. Podľa informácií agentúry SITA, slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete sa chce zúčastniť na výstavbe plynovodného prepojenia na trase Kobrin-Wysokoje-Veľké Kapušany. „Eustream v tomto momente pokladá za predčasné konkretizovať podrobnosti. V súčasnosti intenzívne pracujeme na výstavbe plynovodného prepoja s Maďarskom a venujeme sa aj príprave poľsko-slovenského prepojenia,“ povedal pre agentúru SITA hovorca firmy Eustream Vahram Chuguryan.

Eustream však podľa neho podporuje všetky možnosti a projekty, ktoré môžu priniesť zvýšenie štandardov bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a zároveň sa zvýši využitie kapacít slovenskej prepravnej siete. „Prepojenie Bieloruska, Poľska a Slovenska je reálny a už v minulosti analyzovaný koncept. K projektu sa vraciame po zhruba desiatich rokoch, keď sme sa spolu s partnerskými plynárenskými spoločnosťami zaoberali prepojením Jamalského plynovodu a tradičnej prepravnej trasy z východu na západ v bode Veľké Kapušany,“ konštatoval Chuguryan.

Ako pre agentúru SITA minulý týždeň uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, o možnom prepojení prepravných sústav už rokovala aj slovensko-ruská medzivládna komisia v Moskve. Komisia odporučila zúčastneným stranám, aby pokračovali v tomto projekte. Projekt, ktorý doviedlo do pomerne pokročilej rozpracovanosti medzinárodné konzorcium plynárenských firiem už v minulej dekáde, nadväzuje na koncept prepojenia Jamalského plynovodu so stanicou Veľké Kapušany. Hlavnými cieľmi projektu sú jednak zvýšenie bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a ďalšie európske krajiny, ale zároveň aj možnosť podporiť prepravu plynu v tradičnom smere z východu na západ.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame