Eustream o plynovodnom projekte do Bieloruska zatiaľ mlčí

11. marca 2013 0:00

Spoločnosť Eustream, a.s. zatiaľ nechce konkretizovať podrobnosti o projekte výstavby plynovodu do Bieloruska. Podľa informácií agentúry SITA, slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete sa chce zúčastniť na výstavbe plynovodného prepojenia na trase Kobrin-Wysokoje-Veľké Kapušany. „Eustream v tomto momente pokladá za predčasné konkretizovať podrobnosti. V súčasnosti intenzívne pracujeme na výstavbe plynovodného prepoja s Maďarskom a venujeme sa aj príprave poľsko-slovenského prepojenia,“ povedal pre agentúru SITA hovorca firmy Eustream Vahram Chuguryan.

Plyn plynovod Eustream
Ilustračné foto. SITA

Eustream však podľa neho podporuje všetky možnosti a projekty, ktoré môžu priniesť zvýšenie štandardov bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a zároveň sa zvýši využitie kapacít slovenskej prepravnej siete. „Prepojenie Bieloruska, Poľska a Slovenska je reálny a už v minulosti analyzovaný koncept. K projektu sa vraciame po zhruba desiatich rokoch, keď sme sa spolu s partnerskými plynárenskými spoločnosťami zaoberali prepojením Jamalského plynovodu a tradičnej prepravnej trasy z východu na západ v bode Veľké Kapušany,“ konštatoval Chuguryan.

Ako pre agentúru SITA minulý týždeň uviedol zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, o možnom prepojení prepravných sústav už rokovala aj slovensko-ruská medzivládna komisia v Moskve. Komisia odporučila zúčastneným stranám, aby pokračovali v tomto projekte. Projekt, ktorý doviedlo do pomerne pokročilej rozpracovanosti medzinárodné konzorcium plynárenských firiem už v minulej dekáde, nadväzuje na koncept prepojenia Jamalského plynovodu so stanicou Veľké Kapušany. Hlavnými cieľmi projektu sú jednak zvýšenie bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a ďalšie európske krajiny, ale zároveň aj možnosť podporiť prepravu plynu v tradičnom smere z východu na západ.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.Čo si o tom myslíte?