Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod SITA
15. decembra 2014 12:53 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eustream na reverze zarobí milióny, tvrdia Ukrajinci

Člen vedenia ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko tvrdí, že Eustream za päť rokov na reverze na Ukrajinu zarobí zhruba 300 miliónov amerických dolárov.

Preprava rezervovaného objemu plynu na Ukrajinu cez plynovod Vojany -Užhorod, ktorý sa využíva pre dodávky plynu z Európskej únie na Ukrajinu, prinesie slovenskej strane, teda prepravcovi plynu Eustream, za päť rokov 300 mil. USD. Povedal to člen manažmentu ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Jurij Vitrenko pre tlačovú agentúru Interfax.

Ide o milióny dolárov

„Rezervácia plynovodu Vojany – Užhorod za päť rokov prinesie Eustreamu zhruba 300 mil. amerických dolárov. Investície do realizácie projektu by mohli byť na úrovni zhruba 8 mil. amerických dolárov. Je to teda vzájomne výhodný projekt. Slovensko dostane veľký balík peňazí a my získame plyn z Európy, ktorý je lacnejší ako ten ruský aj po podpísaní ‚zimného‘ balíčka,“ povedal.

Chceli by viac

Ukrajinská strana sa však naďalej pohráva aj s myšlienkou využitia reverzného toku kapacitne širšieho prepojenia so Slovenskom cez Veľké Kapušany. Podľa Vitrenka by totiž umožnenie reverzného toku cez tento dopravný kanál disponujúci až štyrmi plynovodmi znamenalo taktiež výhody. A to nie len pre Slovensko a Ukrajinu, ale aj pre ďalšie krajiny, najmä na juhu Európy.

Chcú pomôcť aj Poľsku

Ako však pokračoval, umožnili by aj prípadnú pomoc s dodávkami plynu do Poľska. „Stres testy ukázali, že ak by boli ruské dodávky plynu do Poľska zastavené, krajina by musela čeliť nedostatku plynu. Prečo nikto nehovorí o možnosti, že by sme odoberali plyn zo Slovenska a ďalej ho dodávali do Poľska, Rumunska či Maďarska… Toto by nielen umožnilo zvýšiť energetickú bezpečnosť, ale tiež by to zvýšilo likviditu na trhu,“ konštatoval pre ukrajinský Interfax Vitrenko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies