Eustream mení pravidlá. Dodávatelia plynu sú nespokojní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eustream plyn plynovod
Foto: Ilustračné, SITA

Združenie dodávateľov energií si myslí, že nové pravidlá rezervácie kapacity na prepravu plynu môžu mať negatívny vplyv na koncové ceny plynu. Slovenský prepravca plynu s tým nesúhlasí.

Dodávateľom plynu sa menia podmienky spôsobu rezervácie kapacity na prepravu plynu do distribučnej siete cez domáci výstupný bod. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, zaviedol do svojho prevádzkového poriadku mechanizmus prideľovania kapacity v plynárenských prepravných sieťach formou aukcie štandardných produktov. Zmeny sa nepáčia dodávateľom plynu. Teda aspoň tým, ktorí sú v Združení dodávateľov energií (ZDE). Títo dodávatelia sú dokonca presvedčení, že nové pravidlá budú mať negatívny vplyv na koncové ceny plynu.

Chcú štandardné podmienky

„Identickým spôsobom sa v zmysle európskeho nariadenia už v súčasnosti ponúkajú kapacity na cezhraničných bodoch v EÚ. Týmto sa zvýšil princíp nediskriminácie v oblasti prístupu do prepravnej siete aj pre domáci bod. Ide o krok smerom k štandardizácii podmienok prideľovania prepravnej kapacity,“ uviedol na margo zmien v prevádzkovom poriadku hovorca Eustreamu Pavol Kubík. „Zo strany prepravcu plynu ale aj regulátora ide o nepredvídateľný krok a zásah do legitímnych očakávaní dodávateľov,“ reagoval predseda ZDE Michal Hudec.

Hrozí zdražovanie plynu?

Dodávateľom plynu sa vďaka novým pravidlám vraj zvýšia náklady. Združenie hovorí o celkovom desaťmiliónovom zvýšení nákladov. „Je to priamy dôsledok úpravy spôsobu rezervácie kapacít na domácom bode,“ myslí si Hudec, podľa ktorého tieto zvýšené náklady môžu dodávateľom spôsobiť stratu pri dodávke komodity a v konečnom dôsledku zvýšiť ceny plynu pre odberateľov.

Zmena nebude mať vplyv na cenu

Eustream s tvrdeniami o zvyšovaní koncových cien plynu nesúhlasí. „V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že maximálna cena zemného plynu pre domácnosti je regulovaná priamym rozhodnutím ÚRSO a nemôže sa automaticky meniť z dôvodu úpravy prevádzkového poriadku. Zároveň pripomíname, že najväčší podiel koncovej ceny tvorí zložka komodity, ktorá dlhodobo klesala a od roku 2014 sa podpísala na viac než 13 percentnom zlacnení plynu pre odberateľov. Poplatok za domáci výstupný bod z prepravnej siete tvorí približne 0,5 percenta konečnej ceny. Nie je preto dôvod domnievať sa, že by uvedená zmena prevádzkového poriadku mohla mať relevantný vplyv na ceny pre odberateľov,“ konštatoval Kubík.

Majú vlastný návrh

Združenie dodávateľov energií, že problém vzniknutý pre zmenu prevádzkového poriadku by vyriešila dočasná zľava z ceny mesačnej kapacity na úroveň ročného produktu, a to počas prvých deviatich mesiacov budúceho roka. „Ako dlhodobé udržateľné riešenie však navrhujeme, po vzore väčšiny krajín EÚ, zrušenie povinnosti rezervácie kapacít na domácom bode, ktorý je de facto virtuálnym súhrnným vstupným bodom do distribučnej siete a zásobníkov a disponuje dostatočnou kapacitou pre uspokojenie záujmu všetkých obchodníkov s plynom. Súčasný systém navrhujeme nahradiť v zahraničí bežne využívaným systémom variabilného poplatku za objem skutočne prepraveného plynu do distribučnej siete,“ uzavrel Hudec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream