Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn stanica kompresorová
Interiér kompresorovej stanice Eustream slúžiacej na prepravu plynu. SITA
20. mája 2015 14:04 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eustream má plán, ako zvýšiť prepravu plynu zo západu

Slovenský prepravca plynu plánuje navýšiť kapacitu existujúcej trasy medzi prepojovacími bodmi Lanžhot, ktorý prepája Slovensko s Českom, a Baumgarten, ktorý prepája Slovensko s Rakúskom.

Zo západu by sa mohlo na Slovensko dostať viac plynu ako doteraz. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, totiž plánuje zvýšiť kapacitu existujúcej trasy medzi prepojovacími bodmi Lanžhot, ktorý prepája Slovensko s Českom, a Baumgarten, ktorý prepája Slovensko s Rakúskom. Podľa inžinierskej štúdie spoločnosti Eustream by sa technická kapacita spomínanej plynovodnej infraštruktúry mohla zvýšiť z doterajších 76 do 140 miliónov metrov kubických za deň.

Integrácia trhov

„Využívaním plynovodu Nord Stream na dopravu zemného plynu do Európy sa severo-južný smer stal dôležitou súčasťou prepravných aktivít českého a slovenského prepravcu plynu. Kapacita v tomto smere je v súčasnosti rezervovaná blízko svojej maximálnej hranice,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič. Novovzniknutá kapacita by mala byť použitá na hlbšiu integráciu trhov v troch susedných krajinách, čo by malo viesť aj ku konvergencii cien.

Lepšia likvidita trhu

„Vytvorenie virtuálneho potrubia cez slovenské územie v existujúcom potrubnom systéme sa javí ako najvhodnejšie riešenie, ako rýchlo a efektívne dosiahnuť cieľ. Je to zároveň podstatne finančne efektívnejšie a ekologickejšie riešenie, ako by bola výstavba ďalšieho úplne nového plynovodu,“ uzavrel Ňukovič. Realizácia navrhovaného konceptu by podľa neho zlepšila účinnosť existujúcej infraštruktúry v smere Lanžhot – Baumgarten a významne by prispela k likvidite trhu minimálnymi nákladmi, najmä v porovnaní s akýmkoľvek iným riešením.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame