Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod
Potrubie plynovodu Vojany - Užhorod. SITA
26. mája 2014 17:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Eustream čaká na záujem firiem o kapacity plynovodu Vojany

Slovenský prepravca plynu už vyhlásil procedúru Open Season. Záujemcovia o prepravné kapacity plynovodu, ktorým bude prúdiť plyn zo Slovenska na Ukrajinu môžu svoje požiadavky predkladať do 23. júna.

Spoločnosť Eustream začala s procedúrou Open Season na reverzný tok plynu na Ukrajinu. V tomto procese bude slovenský prepravca plynu v nasledujúcich týždňoch zisťovať záväzný záujem účastníkov trhu o prepravné kapacity plynu na Ukrajinu cez plynovod Vojany. „Prepojenie Slovenska a Ukrajiny spojí prepravné siete operátorov Eustream a Ukrtransgaz cez nový prepojovací bod – Budince, v blízkosti existujúceho prepojovacieho bodu Veľké Kapušany. Toto prepojenie ponúka nové príležitosti na prepravu plynu a posilní cezhraničnú likviditu,“ informoval hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

Záujemcovia o prepravné kapacity plynovodu, ktorým bude prúdiť plyn zo západu na východ, môžu svoje požiadavky predkladať do 23. júna tohto roka. „Po vyhodnotení procesu Open Season, v zmysle prijatých záväzných ponúk, bude nasledovať uzatváranie finálnych zmlúv o preprave plynu medzi Eustreamom a zákazníkmi, takzvanými shippermi,“ konštatoval Chuguryan.

Plyn zo Slovenska na Ukrajinu bude prúdiť prostredníctvom plynovodu, ktorý spája Vojany a Užhorod. Dohodli sa na tom ukrajinská a slovenská strana koncom apríla tohto roka. Dohodu spečatili podpisom memoranda. Ročne by mohlo vďaka spomínanému plynovodu prúdiť na Ukrajinu do 10 miliárd metrov kubických plynu. Prvé kubíky plynu by mohli prúdiť nášmu východnému susedovi už v septembri tohto roka. Do projektu spätného chodu dodávok plynu však musí ešte slovenský prepravca plynu investovať zhruba 20 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies