Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
2. októbra 2013 10:02 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Európu čaká vlna zatvárania rafinérií

Európe hrozí nová vlna zatvárania rafinérií, spôsobená zvyšujúcou sa konkurenciou zo strany amerických producentov a pokračujúceho poklesu dopytu v Európe. V utorok sa na tom zhodli šéfovia najväčších spoločností obchodujúcich s ropou. „Minulý rok sme videli vlnu zatvárania. Dopyt po benzíne klesol viac, než sa čakalo, čo je pre rafinérie znepokojujúce,“ vyhlásil na konferencii Ropa a peniaze v Londýne generálny riaditeľ spoločnosti Gunvor Torbjörn Törnqvist.

Dodal, že nadbytočná európska kapacita a zvyšujúca sa konkurencia z USA a iných krajín vytvárajú na zraniteľné priemyselné odvetvie tlak, kvôli ktorému bude zatváranie rafinérií nevyhnutné. „V priebehu nasledujúcich dvoch rokov pravdepodobne musíme počítať so zatvorením piatich až šiestich rafinérií s celkovou kapacitou 500 až 700 tis. barelov denne, povedal Törnqvist počas panelovej diskusie s predstaviteľmi dvoch konkurenčných firiem.

Americkí producenti pohonných látok podľa Törnqvista profitujú zo svojej schopnosti prevádzky výlučne s použitím zemného plynu. To podľa neho znižuje ich základné náklady v porovnaní s Európou v priemere o 2 USD na barel. „Treba tiež dodať, že americký sektor spracovania ropy je na tom v porovnaní so situáciou spred piatich rokov fantasticky. Trend exportu produktov z USA bude pokračovať a v dohľadnej dobe budeme vidieť aj prvé dodávky nafty z USA do Európy,“ dodal šéf oddelenia ropných komodít v spoločnosti Glencore Alex Beard. To podľa neho ukazuje, s akou mierou rastu amerických rafinérií v porovnaní s ich európskymi konkurentmi treba v nadchádzajúcich rokoch počítať.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies