Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EP Európsky parlament
Ilustračné foto europskyparlament.sk
5. februára 2014 17:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Európsky parlament vyzýva znížiť emisie skleníkových plynov

Európsky parlament vyzval Európsku komisiu a členské štáty aj k tomu, aby určili záväzné ciele do roku 2030 v podobe 40 percentnej energetickej účinnosti a 30 % celkovej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov.

Európsky parlament (EP) v stredu vyzval Európsku komisiu a členské štáty, aby stanovili záväzný cieľ Európskej únie (EÚ) znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov aspoň o 40 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Europoslanci tiež požadujú záväzný cieľ v podobe 40-percentnej energetickej účinnosti, a to v súlade s výsledkami výskumu týkajúceho sa potenciálu nákladovo účinných úspor energie. Navrhli určiť aj záväzok vyprodukovať do roku 2030 aspoň 30 % celkovej konečnej spotreby energie z obnoviteľných zdrojov. Tieto záväzné ciele EÚ by sa podľa EP mali realizovať prostredníctvom individuálnych národných cieľov, ktoré zohľadňujú osobitnú situáciu a potenciál každého členského štátu. Návrhy komisie týkajúce sa politiky EÚ v oblasti klimatických zmien v období 2020 až 2030, ktoré boli predstavené 22. januára, sú podľa poslancov EP krátkozraké a málo ambiciózne.

Nelegislatívne uznesenie EP nadväzuje na marcovú Zelenú knihu komisie, ktorá odštartovala diskusiu o balíku opatrení v oblasti klímy a energetiky na roky 2020 – 2030. Platnosť aktuálneho rámca uplynie v roku 2020. Návrhy komisie, ktoré stanovujú menej ambiciózne ciele, sa na pôde EP stretli s nedôverou a hlbokým znepokojením. Poslanci vyčítajú komisii krátkozrakosť a nedostatok ambícií hneď na niekoľkých úrovniach. Výhrady majú najmä k nedostatkom vnútroštátnych cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov a zmysluplných opatrení na podporu energetickej efektívnosti.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame