Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
26. júla 2013 16:08 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Európsky dopyt po rope v prvom polroku ďalej klesal

Európsky dopyt po rope v prvom polroku 2013 aj napriek náznakom ekonomického oživenia ďalej klesal. Miernemu rastu v Nemecku sa totiž nepodarilo vykompenzovať pokles spotreby vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Vyplýva to z údajov, ktoré získala agentúra Reuters. „Európa nie je prekvapením, v prvej polovici tohto roka sme nepozorovali žiadne zlepšenie, sme ešte ďaleko od zotavenia,“ povedal analytik VTB Capital Andrej Krjučenkov. „Pokiaľ ide o rast, takmer nič sa nedeje. Rast priemyselnej produkcie je bolestivo pomalý,“ uviedol ďalej.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) prognózuje, že dopyt po rope v Európe oslabí v tomto roku o 1,7 % na 13,5 mil. barelov denne po poklese o 3,9 % v roku 2012. V Taliansku dopyt po ropných produktoch za šesť mesiacov tohto roka klesol o 8 %, vo Francúzsku sa spotreba benzínu a nafty zmenšila o 1,8 %. V Španielsku, odkiaľ boli informácie za január až máj, celkov spotreba roby klesla medziročne o 5,9 %.

Naopak v Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, dopyt po ropných produktoch v období januára až mája vzrástol o 2,9 % na 45 mil. ton. „Za oživením pravdepodobne stálo nezvyčajne chladné zimné počasie, existujú však náznaky, že stav nemeckej ekonomiky sa možno zlepšil,“ uvádza IEA vo svojej správe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame