Európsky dopyt po rope v prvom polroku ďalej klesal

26. júla 2013 16:08

Európsky dopyt po rope v prvom polroku 2013 aj napriek náznakom ekonomického oživenia ďalej klesal. Miernemu rastu v Nemecku sa totiž nepodarilo vykompenzovať pokles spotreby vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku. Vyplýva to z údajov, ktoré získala agentúra Reuters. „Európa nie je prekvapením, v prvej polovici tohto roka sme nepozorovali žiadne zlepšenie, sme ešte ďaleko od zotavenia,“ povedal analytik VTB Capital Andrej Krjučenkov. „Pokiaľ ide o rast, takmer nič sa nedeje. Rast priemyselnej produkcie je bolestivo pomalý,“ uviedol ďalej.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) prognózuje, že dopyt po rope v Európe oslabí v tomto roku o 1,7 % na 13,5 mil. barelov denne po poklese o 3,9 % v roku 2012. V Taliansku dopyt po ropných produktoch za šesť mesiacov tohto roka klesol o 8 %, vo Francúzsku sa spotreba benzínu a nafty zmenšila o 1,8 %. V Španielsku, odkiaľ boli informácie za január až máj, celkov spotreba roby klesla medziročne o 5,9 %.

Naopak v Nemecku, najväčšej európskej ekonomike, dopyt po ropných produktoch v období januára až mája vzrástol o 2,9 % na 45 mil. ton. „Za oživením pravdepodobne stálo nezvyčajne chladné zimné počasie, existujú však náznaky, že stav nemeckej ekonomiky sa možno zlepšil,“ uvádza IEA vo svojej správe.Čo si o tom myslíte?