Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
11. septembra 2013 13:41 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Európska únia vraj stojí pred priemyselným masakrom

Európska únia vraj stojí pred „priemyselným masakrom“. Myslí si to komisár pre priemysel a podnikanie Antonio Tajani. Eurokomisár totiž upozornil na to, že únia si skomplikovala situáciu vo svojom priemysle prehnanými nákladmi na podporu obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Podľa komisára potrebuje teraz Európa novú energetickú politiku. S vyjadreniami eurokomisára sa stotožnil aj Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR (ZCHFP).

„Slovenskí chemici, spolu s európskymi, už dlhšie upozorňujú, že ceny elektrickej energie v Európe sú neúmerne vysoké oproti zvyšku sveta a vysoké náklady na OZE znížili konkurencieschopnosť Európy, hlavne v chemickom priemysle oproti zvyšku sveta, predovšetkým USA,“ uviedol prezident zväzu Roman Karlubík. Chemický priemysel je jedným z energeticky najnáročnejších odvetví. „Preto o jeho budúcom rozvoji rozhodujú ceny energií. Prudko rastúca ťažba ropy a zemného plynu z bridlicových hornín v USA zrazila tamojšie ceny plynu až o 80 % a výrazne prispieva k rastu americkej ekonomiky. Tým však zvyšuje aj atraktivitu presunu chemických výrob do USA a ďalších krajín. Európa naozaj potrebuje novú energetickú politiku, aby sa jej vrátila konkurencieschopnosť,“ dodal Karlubík.

ZCHFP reprezentuje 53 členských subjektov z chemického a farmaceutického priemyslu, v ktorých pracuje viac ako 12 000 pracovníkov. Na Slovensku v celom odvetví chémie podniká 234 firiem s viac ako 20 zamestnancami, pričom ku koncu minulého roka v týchto firmách pracovalo 37 212 ľudí. Výroba chemikálií a chemických výrobkov patrí, v rámci spracovateľského priemyslu, medzi strategické odvetvia v priemysle SR. Výrobný program tvorí široké spektrum produktov, od organických a anorganických chemikálií, cez priemyselné hnojivá, pneumatiky, výrobky z gumy, farby, laky, liečivá, až po sofistikované špeciálne výrobky a chemické vlákna.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame