Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
27. októbra 2017 16:50 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Európska komisia rozdá na projekty čistej energie 2,2 miliardy eur

Celkovo plánuje komisia preinvestovať do inovačných projektov 30 miliárd eur.

Európska komisia (EK) preinvestuje počas troch rokov do inovačných projektov 30 miliárd eur. Investície pôjdu do oblastí ako migrácia, bezpečnosť, klíma, čistá energia a digitálna ekonomika. „Umelá inteligencia, genetika, technológia blockchain potvrdzujú, že veda je v centre pozornosti súčasných prelomových inovácií, ktoré sú v súčasnosti najsľubnejšie. Európa má popredné miesto v oblasti vedy a technológie a bude zohrávať mimoriadne dôležitú úlohu pri podpore inovácie,“ uviedol eurokomisár pre výskum, vedu a inováciu Carlos Moedas.

Medzi hlavné projekty, ktoré EK podporí, patrí napríklad nízkouhlíková budúcnosť odolná voči zmene klímy, na ktorú pôjde celkovo 3,3 miliardy eur. Do oblasti obehového hospodárstva sa preinvestuje jedna miliarda eur, do digitalizácie a premeny európskeho priemyslu a služieb 1,7 miliardy eur, do bezpečnostnej únie jedna miliarda eur a do projektov zameraných na migráciu 200 miliónov eur.

EK taktiež vyčlení 2,2 miliardy eur na projekty čistej energie v štyroch navzájom prepojených oblastiach, a to obnoviteľné zdroje energie, energeticky hospodárne budovy, elektromobilita a riešenia ukladania energie. Do tejto sumy patrí aj 200 miliónov eur na podporu rozvoja a výroby ďalšej generácie elektrických batérií v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame