Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
19. decembra 2013 17:48 ElektrinaAktuality od SITASITA

Európska komisia očakáva skoré vyriešenie sporu s Berlínom

Európska komisia (EK) očakáva konštruktívne vyriešenie sporu o zľavy z nákupných cien elektriny pre veľké nemecké podniky. Vyhlásil to vo štvrtok európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. Dobrá vôľa je v Bruseli aj Berlíne, uviedol nemecký eurokomisár deň po tom, čo komisia oznámila začiatok vyšetrovania úľav pre nemecké podniky s energeticky náročnou výrobou. Problém je riešiteľný a dohoda na pravidlách s cieľom uviesť nemeckú legislatívu v oblasti podpory obnoviteľných zdrojov do súladu s pravidlami EÚ je záležitosť najbližšieho polroka, dodal komisár.

Európska komisia začala v stredu vyšetrovať Nemecko pre úľavy, ktoré poskytuje energeticky náročným podnikom pri platení príspevkov na obnoviteľné zdroje. Nemecko výrobcom energie z obnoviteľných zdrojov poskytuje štedré dotácie, čo viedlo k rozmachu tohto sektora v krajine, predovšetkým v oblasti fotovoltaiky. Cieľom je dosiahnuť, aby v roku 2030 polovica vyrobeného prúdu pochádzala z obnoviteľných zdrojov. Náklady energetickej transformácie platia spotrebitelia vo forme poplatkov zahrnutých do cien elektriny. Stovky firiem s energeticky náročnou výrobou však majú z platenia ekologickej prirážky úľavy. To podľa komisie vyvoláva podozrenie, že Berlín zvýhodňuje vybrané firmy, čo by znamenalo porušenie pravidiel hospodárskej súťaže na spoločnom trhu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v reakcii na oznámenie komisie uviedla, že jej vláda trvá na podpore konkurencieschopnosti svojich podnikov. Berlín dá partnerom v EÚ „najavo, že Európa nebude silnejšia, keď ohrozí pracovné miesta v Nemecku“, zdôraznila kancelárka v nemeckom parlamente.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame