Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net
26. júla 2016 19:07 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Európska banka chce podporiť Transjadranský plynovod

Európska banka pre obnovu a rozvoj začala rokovania o tom, že by výstavbu plynovodu z Turecka do Talianska priamo financovala sumou 500 mil. eur, pričom plánuje prilákať financie až do sumy 1 mld. eur od syndikátu komerčných bánk.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) plánuje finančne podporiť výstavbu Transjadranského plynovodu (TAP), ktorým sa má plyn prepravovať cez Balkán do Talianska. Šéf banky Suma Chakrabart povedal v utorok albánskemu premiérovi Edimu Ramovi počas návštevy krajiny, že projekt tohto plynovodu je veľmi zaujímavý a pomôže energetickej bezpečnosti regiónu.

EBOR potvrdila, že začala rokovania o tom, že by výstavbu plynovodu priamo financovala sumou 500 mil. eur, pričom plánuje prilákať financie až do sumy 1 mld. eur od syndikátu komerčných bánk. TAP je spoločným projektom britskej spoločnosti BP, azerbajdžanskej firmy SOCAR, talianskej firmy Snam, belgickej spoločnosti Fluxys, španielskeho Enagasu a švajčiarskej firmy Axpo.

Transjadranský plynovod, ktorého výstavba sa formálne začala v máji, má prepravovať plyn po trase dlhej 878 kilometrov od grécko-tureckých hraníc cez Albánsko do južného Talianska. Úsek dlhý 105 kilometrov má byť pod Jadranským morom. Prvé dodávky plynu do Európy sa predpokladajú v roku 2020.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies