Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina spotreba
Ilustračné foto. treehugger.com
7. júla 2016 13:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Europoslanci žiadajú sprísnenie kritérií energetickej efektívnosti spotrebičov

Cieľom novej právnej úpravy je zabezpečiť jednotnú stupnicu energetickej efektívnosti v rozsahu A až G.

Európsky parlament (EP) schválil v stredu zmeny v návrhu nariadenia predloženom Európskou komisiou, ktoré sa týka označovania energetickej efektívnosti domácich spotrebičov. Poslanci žiadajú sprísnenie kritérií energetickej efektívnosti, ktoré budú odrážať technologický pokrok, ako aj rozdelenie spotrebičov na ich základe do siedmich tried A až G. Prísnejšie požiadavky by mali podľa poslancov EP motivovať výrobcov k zvyšovaniu efektívnosti spotrebičov.

Cieľom je jednotná stupnica v rozsahu A až G

Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, väčšina produktov momentálne spadá do triedy A, v rámci ktorej vznikli podtriedy A+, A++ a A+++. Cieľom novej právnej úpravy je zabezpečiť jednotnú stupnicu energetickej efektívnosti v rozsahu A až G, pričom akákoľvek v budúcnosti schválená stupnica by mala ostať v platnosti aspoň 10 rokov. O finálnej podobe schválenej legislatívy budú rokovať vyjednávači parlamentu s predsedníctvom v Rade EÚ. „Energetická efektivita je nielen vecou ochrany životného prostredia, ale súvisí aj s našou snahou o šetrenie nákladov a znižovanie zaťaženia sietí. V centre nášho záujmu musí byť spotrebiteľ a jeho komfort,” uviedol europoslanec Ivan Štefanec.

Poslanci tiež presadzujú vytvorenie databázy výrobkov, ktorá by pozostávala zo spotrebiteľskej webovej stránky s informáciami o každom produkte. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na použité výrobky, produkty z druhej ruky a na prostriedky na prepravu, ktorých motor zostáva počas prevádzky na rovnakom mieste, napríklad výťahy, eskalátory a dopravníkové pásy.

Na nové označenia si ešte počkáme

Označenie produktov novou stupnicou by malo byť zavedené od 21 mesiacov do šiestich rokov od vstupu novej legislatívny do platnosti. „Aktualizovaná stupnica označovania energetickej účinnosti zachováva zaužívaný systém, len ešte viac zviditeľňuje rozdiely v spotrebe a nový webregister výrobkov vytvára kontrolný mechanizmus,” konštatoval poslanec József Nagy.

Pri zavedení nového označenia by do triedy A nemal na začiatku patriť žiaden výrobok. Pri spotrebičoch, u ktorých je predpoklad rýchleho technologického pokroku, by na začiatku mali ostať prázdne dve najvyššie triedy, a to A aj B. Štítok na domácom spotrebiči by mal spotrebiteľa informovať o triede energetickej efektívnosti a jeho absolútnu spotrebu energie v kWh za jeden rok alebo iné relevantné časové obdobie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies