Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EP Európsky parlament
Ilustračné foto europskyparlament.sk
10. mája 2016 20:27 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Europoslanci majú výhrady k plynovodu Nord Stream 2

Väčšina poslancov vyzvala Európsku komisiu, aby projekt Nord Stream 2 čo najskôr zastavila.

Projekt rozšírenia kapacity plynovodu Nord Stream známy pod názvom Nord Stream 2 je v rozpore s cieľmi energetickej únie, narúša solidaritu medzi členskými štátmi a mal by byť posúdený z geopolitického, ako aj z hospodárskeho hľadiska. Tieto výhrady a požiadavky odzneli počas pondelkovej rozpravy poslancov s komisárom pre energetiku Ariasom Canetem v Štrasburgu. Informovala o tom tlačová atašé Soňa Mellak.

„Realizácia projektu Nord Stream 2 by mala negatívne implikácie pre energetickú bezpečnosť EÚ a má potenciál ohroziť aj energetickú bezpečnosť Slovenska. Podporiť tento projekt by predstavovalo krok späť v dlhoročnom úsilí EÚ zlepšiť spoluprácu s Ukrajinou. V našom záujme je zachovať strategickú úlohu Ukrajiny pri preprave plynu do EÚ,“ uviedol poslanec Eduard Kukan

Viacero poslancov v rozprave zdôraznilo, že projekt Nord Stream 2 neprispeje k väčšej diverzifikácii dodávok plynu do Európy, ale naopak zvýši závislosť členských štátov EÚ na jednom dodávateľovi. Podľa časti zákonodarcov je zdvojnásobenie kapacity Nord Streamu z hospodárskeho hľadiska či z pohľadu boja proti klimatickým zmenám neobhájiteľné a v skutočnosti odráža iba geopolitické motívy. Väčšina poslancov preto vyzvala Európsku komisiu, aby projekt Nord Stream 2 čo najskôr zastavila.

Podľa poslanca Ivana Štefanca je Nord Stream 2 čisto politický projekt, ktorý je nebezpečný nielen pre Slovensko, ale aj pre celú EÚ. „Tento projekt ide proti základným princípom energetickej únie, založenej na diverzifikácii zdrojov a dodávateľov. Lepšie ceny energií môžeme dosiahnuť len cez ich širšiu ponuku a nie posilňovaním ruského štátneho gigantu,“ doplnil Štefanec.

Projekt plynovodu Nord Stream 2, za ktorým stojí konzorcium vedené ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom, má za cieľ zdvojnásobenie prepravnej kapacity súčasného plynovodu Nord Stream spájajúceho po dne Baltského mora Rusko so severným Nemeckom. Nový plynovod by mohol byť dokončený do roku 2020.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies