Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina žiarovka svetlo
Ilustračné foto. Master isolated/FreeDigitalPhotos.net
9. februára 2014 15:35 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Európa zo všetkých kontinentov dováža najviac energií

V súčasnosti importujeme 60 percent energie, ktorú potrebujeme. Pokiaľ sa situácia nezmení v roku 2030 to bude až 80 percent.

Európa ako kontinent je oblasť, ktorá najviac dováža energiu z okolitého sveta. „V súčasnosti importujeme až 60 percent energie, ktorú potrebujeme a v roku 2030, pokiaľ nezmeníme našu politiku, by to predstavovalo až 80 percent. Pokiaľ viem, tak Slovensko je na tom o niečo lepšie, je nad priemerom EÚ, čo sa týka dovozu palív a energie,“ uviedla počas návštevy Slovenska komisárka EÚ pre klímu Connie Hedegaard.

Z ekonomického hľadiska je preto podľa nej rozumné začať rozprávať o zmene politiky v otázke skleníkových plynov. „Práve z tohto dôvodu sme navrhli, aby Európa do roku 2030 znížila emisie skleníkových plynov o 40 percent,“ dodala Hedegaard.

Eurokomisárka potvrdila, že lídri jednotlivých krajín EÚ sa dohodli na znížení emisií skleníkových plynov o 80 až 90 % do roku 2050. V súčasnosti je plán do roku 2020 mať až 20 % energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov, do roku 2030 je plán zvýšiť toto percento až na 27 %. „A v súvislosti s tým takisto navrhneme aj našu politiku týkajúcu sa energetickej účinnosti. Veríme, že keď budeme mať inteligentnú politiku v oblasti klímy a energetiky, nebude to mať za následok znižovanie počtu pracovných miest a nebude to mať negatívne dôsledky, ale naopak, prispeje to k rastu, prispeje to k vyrovnanej energetickej bilancii a takisto k rastu počtu pracovných miest,“ myslí si Hedegaard.

Ochrana klímy nemá podľa nej vplyv na nárast cien energií. Má to potvrdzovať analýza nákladov v energetike. „Nárasty cien nemajú súvis s klímou alebo obnoviteľnými zdrojmi energie, ale s inými vecami. Ukazuje sa, že to je spôsobené nedostatkom energetickej infraštruktúry, takisto nedostatkom medzinárodných prepojení energetických sietí, ale aj neexistenciou jednotného trhu,“ konštatovala Hedegaard.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame